Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

1. Přípravné kurzy

Byli jste přijatí na naši univerzitu a máte obavu z některého předmětu? Nemusíte! VŠB-TUO organizuje přípravné kurzy pro studenty prvních ročníků, kde vám zkušení lektoři pomohou a usnadní tak nástup na vysokou školu.  Přípravné kurzy pořádáme v těchto předmětech:

  • Matematika
  • Deskriptivní geometrie
  • Fyzika 
  • Chemie
  • Jazyk anglický 
  • Výpočetní technika 

Cílem kurzů je sjednotit studijní předpoklady s absolventy různých typů středních škol. Zdokonalíte se v předmětech, jako je matematika, fyzika, nebo chemie a zajistíte si úspěšnost studia v průběhu prvního ročníku.  A kdyby se přece jen během vašeho studia vyskytl problém, ať už studijní, nebo osobní, nezapomeňte, že ho můžete vyřešit v Poradenském centru.

2. Zápis do prvního ročníku

Termín zápisu ke studiu na VŠB – Technické univerzitě Ostrava se liší v závislosti na fakultě, každá z nich si jej organizuje sama. Obecně platí, že souhlas se zápisem potvrdíte v IS EDISON. Poté vás vaše studijní referentka zapíše ke studiu. Uživatelské jméno je osobní číslo, heslo si musíte vygenerovat, všechny informace vám nicméně přijdou v zápisovém e-mailu. Pokud nepotvrdíte souhlas se zápisem, nebudete zapsáni ke studiu!

3. Kartové centrum

Ke studiu budete potřebovat čipovou kartu, ta může mít více grafických podob (standard, ISIC nebo ALIVE). Karta vám umožní přístup k mnoha službám (přístupy, stravování, reprografické služby atd.), jejichž počet se neustále zvětšuje. Vyřídíte si ji na Kartovém centru VŠB-TUO, které najdete v přízemí rektorátu (budova A), místnost A148. Tam vás na kartičku vyfotí a vyřídí všechny náležitosti. Na některé typy průkazy je třeba si připlatit (ISIC, ALIVE, ODIS), ale vždy je možnost pořídit si standard kartu zdarma. Zaplatit můžete mnoha způsoby. Pokud do školy budete dojíždět, můžete si za příplatek 50 korun nahrát do studentské karty i ODIS, která se ale dobíjí a prodlužuje mimo Kartové centrum naší univerzity, a to buď přes pobočku Dopravního podniku Ostrava, nebo online přes web.  Kartu využijete při obědě, můžete na ni nakoupit v bufetu. Primárně ale slouží jako identifikační doklad. Pokud přicházíte na VŠB-TUO z jiné školy, je nutné vybavit si novou kartu. Pokud přecházíte v rámci školy z fakulty na fakultu, karta vám zůstává.

Veškeré aktuální informace ohledně výdeje karet, cen nebo způsobu placení naleznete na webu Kartového centra.

4. Ubytování

Pokud je pro vás náročné denně dojíždět do školy, můžete se ubytovat na kolejích. Vybrat si můžete z dvoulůžkových a třílůžkových pokojů, na pokoji ale můžete být i sami, jen musíte počítat s tím, že si trochu připlatíte. Koleje prošly rozsáhlou rekonstrukcí, studenti nově mohou bydlet i v malometrážních bytech. Stačí jen vyplnit žádost.

5. Imatrikulace

Imatrikulace je slavnostní akt uvedení do studia, tedy vaše uvedení do akademické obce. Mimo jiné tam zazní i hymna Gaudeamus Igitur, kterou si poslechnete i na promocích. Vhodně se oblečte.

6. Prvákoviny

Abyste to měli na začátku trochu jednodušší, ve spolupráci Studentskou komorou Akademického senátu VŠB-TUO jsme pro vás připravili speciální číslo univerzitního magazínu Akademik, dělané přímo pro vás. Prolistujte si ho zde.