VŠB – Technická univerzita Ostrava nabízí více než 200 studijních programů. Vybrat si ten konkrétní můžete nejen podle zaměření nebo profese, ale také podle dané fakulty. Konkrétní informace o jednotlivých studijních programech najdete na webu v záložce Uchazeč.
Na většinu fakult si můžete přihlášku podat od začátku listopadu do 31. března. Přihláška se podává elektronicky přes web prihlaska.vsb.cz. Přihlášku nemusíte potvrzovat na střední škole ani ji zasílat poštou k nám na VŠB-TUO. Případná druhá kola přijímacího řízení pak závisí vždy na dané fakultě, proto sledujte jejich webové stránky.
Poplatek za přihlášku ke studiu na VŠB-TUO je na všech fakultách stejný: činí 500 Kč za jednu přihlášku. Zaplatíte jej skrz Elektronický platební systém (EPS) nebo převodem z účtu. Informace k platbě najdete v elektronické přihlášce.
Přihlášek si můžete podat, kolik chcete, jejich počet není omezen. Přihlášku si podáváte na vámi vybraný studijní program samostatně, poplatek platíte za každou podanou přihlášku.
Podání přihlášky na VŠB-TUO není nijak těžké, pokud ale stále tápete, podívejte se na video na podstránce Uchazeč nebo na univerzitním YouTube kanále, které jsme pro vás ve spolupráci s našimi studenty připravili. Pak už podání přihlášky určitě bude hračka!
Ano, ke studiu na VŠB-TUO přijímáme bez přijímacích zkoušek. Zájemců o studium na naší univerzitě může být více, záleží jen na nich, jestli uspějí, nebo nikoliv.
Ne, stačí mít maturitní zkouškou ukončené středoškolské vzdělání a do určitého data (v závislosti na vámi ke studiu zvolené fakultě) maturitní vysvědčení doložit.
Do systému elektronické přihlášky musíte vložit kopii vysvědčení z předposledního ročníku středoškolského studia (= třetí ročník, septima). Slouží jako ověření aritmetického průměru z výsledků na konci tohoto ročníku. Hodnota aritmetického průměru se zaokrouhluje na jedno desetinné místo. Později musíte doložit i kopii maturitního vysvědčení.
VŠB-TUO je veřejnou vysokou školou, studium je, při splnění standardní doby studia, tudíž plně hrazeno státem, proto školné neplatíte. Připravte se ale na výdaje se studiem spojené (ubytování, stravování, jízdné, studentský život). Pokud ale překročíte vymezenou dobu studia, za studium už platit budete.
Stipendium, tedy peněžitou podporu pro studenty, VŠB-TUO nabízí. Musíte však splnit dané podmínky. Cílem stipendia je podpořit vás v aktivitách souvisejících se studiem. VŠB-TUO nabízí například Motivační stipendium pro studenty prvních ročníků, Prospěchové stipendium, Mimořádné stipendium, Ubytovací stipendium nebo například Sociální stipendium. Více najdete ve Stipendijním řádu VŠB-TUO.
VŠB-TUO disponuje pěti budovami studentských kolejí, jejich kapacita je téměř 3000 studentů. Pořadník na koleje neexistuje, rozhoduje ale čas a vzdálenost školy od vašeho bydliště. Pokud máte o bydlení na kolejích zájem, musíte vyplnit žádost. Pokud se na kolej nedostanete, případně preferujete bydlení na privátu, sledujte na Facebooku skupiny Koleje Poruba a VŠB – Technická univerzita Ostrava. Nabídky na spolubydlení se tam vždycky objeví.
Menza VŠB-TUO vaří pro všechny: na své si přijdou jak milovníci masa, tak i vegetariáni. Pod Stravovací služby VŠB-TUO nepatří jen Menza, ale také bufety na univerzitě či na externích fakultách, kavárna, Snack Bar, kde dělají třeba pizzu, nebo Pizzerie na kolejích či Kruhovka. Na VŠB-TUO se nasnídáte, nasvačíte, naobědváte i navečeříte.
Časová náročnost studia záleží na každém z vás. Je také důležité, jakou fakultu a studijní obor jste si vybrali. Abyste získali titul bakalář, musíte projít šesti semestry (každý z nich má 14 týdnů včetně týdne zápočtového), být aktivní, splnit úkoly a prezentace, úspěšně absolvovat zápočet a zkoušku. Za každý akademický rok nasbírat 60 kreditů. Na konci bakalářského studia byste tedy měli mít 180 kreditů.
Na většině fakult kombinované studium probíhá v pátek nebo v sobotu, vždy ale záleží na dané fakultě a konkrétním studijním programu. Více informací vám podá studijní oddělení vámi zvolené fakulty.
Ne, zápis ke studiu probíhá na všech fakultách výhradně elektronicky. Pokud potřebujete potvrzení o studiu, vaše studijní referentka vám jej vydá na základě požadavku, který jí pošlete e-mailem. Obránit se na ni můžete i osobně, je třeba sledovat úřední hodiny studijních oddělení jednotlivých fakult.
Studenti studentům. Ve spolupráci se studenty vzniká časopis Akademik speciál, který je určen právě studentům, nastupujícím do prvním ročníku. V něm vám studenti vysvětlí, jaký je život na vysoké škole, jak oslovovat pedagogy, co je to zápočet, nebo kolik kreditů musíte mít, abyste postoupili do dalšího semestru. Nikdy se nebojte zeptat, ať už svých starších a zkušenějších pedagogů, nebo na studijním oddělení či sociálních sítích. Jsme tady pro vás!
Nečekejte rozvrh jako na střední škole, na vysoké nemá hodina 45 minut. Na rozvrh.vsb.cz najdete, po zvolení své studijní skupiny (nebo zadání čísla učebny či pedagoga) příslušný rozvrh. Pozor dávejte na zkratky: POR znamená porubský kampus, EKF je budova Ekonomické fakulty v centru města, FAST je budova Fakulty stavební na Ludvíka Podéště a FBI je zkratkou Fakulty bezpečnostního inženýrství ve Výškovicích. Na začátku se vám určitě bude hodit naše interaktivní mapa s vyhledáváním místností.
Výuku cizích jazyků zajišťuje na univerzitě Institut jazyků. Ten nabízí pro studenty sedmi fakult šest jazyků: angličtinu, němčinu, ruštinu, francouzštinu, španělštinu a čínštinu. Výuka je zaměřena na jazyk odborný, technický nebo obchodní. Některé fakulty nabízejí více úrovní, jak jste na tom, zjistíte pomocí testu.
Napříč fakultami je jen jeden společný předmět: tělocvik, který je v prvním ročníku bakalářského studia na všech fakultách povinně volitelným předmětem. Jeho výuku zajišťuje Institut tělesné výchovy a sportu. Studenti si mohou vybírat z mnoha sportovních odvětví, ITVS nabízí badminton, basketbal, bojová umění, cvičení s hudbou, florbal, fotbal, frisbee, futsal, horolezectví na umělé stěně, jógu, kondiční kulturistiku, plavání, požární sport, stolní tenis, tenis, veslování, volejbal, zdravotní tělesnou výchovu, nebo přednášky, které jsou určeny studentům z tělocviku osvobozených ze zdravotních důvodů. Pokud studujete mimo kampus, nebojte: tělesná výchova se vyučuje v tělocvičnách blízko dané fakulty.
Pokud budete mít s nějakým předmětem problém, nebojte se zeptat, ať už spolužáků, nebo vyučujícího pedagoga. Některé fakulty dokonce nabízejí přípravné kurzy. Pokud budete mít problém s matematikou, je tady pro vás Math Support Centre, máme i Poradenské centrum z fyziky. Do budoucna vznikne také Poradenské centrum pro chemii.