Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2014!

Druháci z Petřkovic dostali průkaz studentíka aneb vysoká škola „nanečisto“

Sedmileté a osmileté děti se ve středu 30. ledna od 8.30 hodin staly na jedno dopoledne malými výzkumníky a studenty katedry energetiky na Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava.

Druháci ze základní školy v Petřkovicích se zúčastnili netradiční exkurze, během které si vyzkoušeli na vlastní kůži fungování termovizní kamery, elektro auta vyrobená vysokoškolskými studenty, prohlédli si roboty, které zatím znají jen z vědecko-fantastických filmů, byli okouzleni chemickými pokusy a také si zasoutěžili o zajímavé ceny.Součástí prezentací byla i prohlídka v ČR ojedinělých modelů Laboratoře sypkých hmot se zachycením pohybu částic do kopce nebo ve vznosu.„Děti byly nadšené. Nejvíce se jim líbili roboti, které si mohly částečně i vyzkoušet," řekla třídní učitelka druhé třídy Eva Papírníková s tím, že návštěva Fakulty strojní samozřejmě může už i v tak malých dětech vzbudit první zájem o technické předměty a formovat je pro budoucnost. Po exkurzi se ozvali škole i rodiče, kterým jejich ratolesti doma líčily čerstvé zážitky třeba z laboratoří, kde jim studenti předvedli několik pokusů. Třeba pro ně vyrobili za pomocí vody a dusíku mlhu, předvedli jim různou hořlavost plynů nebo jim ukázali studený nos na obrázku.

„Pořádáme akce s různorodým zaměřením hlavně pro budoucí maturanty, abychom jim přiblížili možnosti studia na katedře energetiky. Ale tu první jiskřičku zájmu o techniku je dobré zažehnout už daleko dříve," vysvětlila Veronika Sassmanová, doktorandka, která akci společně se svými kolegy organizačně připravila. Nejvíce práce prý studentům dalo přizpůsobit program pro tak malé děti, aby se opravdu bavily a návštěva se jim líbila. Podle učitelky Papírníkové se záměr vydařil.

Každý žáček dostal na neobvyklé návštěvě dokonce svůj vlastní průkaz studentíka, do kterého si zaznamenal všechny splněné zábavné úkoly. „Jednou si na něj vzpomene, až mu budou za patnáct let vyučující zapisovat do studentského indexu splněné zkoušky," věří Sassmanová, že exkurze byla pro děti nezapomenutelným zážitkem.

Akce pro petřkovické druháky zcela koresponduje s představami reprezentace Moravskoslezského kraje o propagaci technických oborů u žáků a studentů v regionu. „V našem novém programovém prohlášení Rady Moravskoslezského kraje klademe na podporu technického vzdělávání značný důraz, protože o technicky vzdělané lidi je u zaměstnavatelů velký zájem," sdělila náměstkyně hejtmana Věra Palková v úterý 29. ledna po zasedání krajské rady, která programové prohlášení jednohlasně schválila.

Vloženo: 1. 2. 2013