Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2014!

Je spintronika novodobá perspektiva v oblasti nových generací počítačů a telefonů?

Laureát Nobelovy ceny za fyziku Albert Fert dnes diskutoval o spintronice a jejím budoucím využití se studenty VŠB-TUO v Ostravě v rámci programu Honeywell Initiative for Science & Engineering

Společnost Honeywell (NYSE: HON) dnes navštívila studenty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (VŠB-TUO) se svým nejnovějším programem v oblasti vědeckého, technologického, technického a matematického vzdělávání nazvaným Honeywell Initiative for Science and Engineering (HISE).

Program HISE odstartoval na VŠB-TUO svou přednáškou profesor Albert Fert, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2007, kterou získal za objev obří magnetorezistence. Díky tomuto objevu se stal průkopníkem digitální revoluce. Profesor Fert patří mezi 23 laureátů Nobelovy ceny, jejichž návštěvu na vysokých školách po celém světě společnost Honeywell od roku 2006 zaštiťuje.

Přednáška profesora Alberta Ferta „Spintronika: nová hranice výpočetní techniky a komunikací" pojednávala o základech spintroniky - vědním oboru, za jehož vznikem stojí právě jeho práce o magnetorezistenci. Samotná spintronika se využívá ke kvantovému zpracování informací a rovněž ve čtecích hlavách počítačových pevných disků.

„Spintronika najde brzy nové uplatnění," uvedl profesor Albert Fert a dodal: „Budou to například nové typy počítačových pamětí s výrazně nižší spotřebou energie a také nové způsoby využití pro rádiová zařízení v telekomunikacích."

„Jsme rádi, že můžeme profesora Alberta Ferta na této dvoudenní akci v rámci projektu HISE společnosti Honeywell přivítat," říká rektor VŠB-TUO v Ostravě Ivo Vondrák. „Tato mimořádná příležitost hovořit s laureátem Nobelovy ceny a učit se přímo od něho dodá našim studentům energii a inspiraci k tomu, aby se v budoucnu stali předními odborníky v oblasti vědy a techniky."

„Naším záměrem je vyvíjet a vyrábět nejmodernější technologie, které pomáhají lidem žít bezpečněji, příjemněji a energeticky úsporněji," řekl Karl-Heinz Bauer, technický ředitel divize Transportation Systems společnosti Honeywell. „Považujeme za důležité, aby se studenti orientovali na profesní dráhu v oblasti přírodních věd, technologií, strojírenství a matematiky, a byli tak schopni řešit globální problémy, se kterými se budeme v budoucnu muset vypořádat."

Program HISE si klade za cíl spolu s partnerskými vysokými školami z celého světa kultivovat a inspirovat nastupující generaci inženýrů a vědců a pomáhat jim překlenout mezeru mezi technickými znalostmi získanými na vysoké škole a podnikatelskou zdatností, která je dnes tak žádaná. Prostřednictvím přednášek, kolokvií, prezentací, speciálních akcí na vysokoškolské půdě a on-line obsahu nabízí program HISE studentům přímý přístup ke špičkovým technologům a inženýrům společnosti Honeywell, ale i k některým světově proslulým držitelům Nobelovy ceny za chemii a fyziku.

Během dvoudenního programu mají studenti řadu příležitostí setkat se s odborníky a zástupci společnosti Honeywell, diskutovat s nimi o nejnovějším technologickém vývoji i o kariérních příležitostech, a sami si vyzkoušet špičkové technologie na interaktivní technologické výstavě, kterou společnost připravila.

Vloženo: 26. 3. 2013
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět