Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 21. 2. 2021!

Náš stroj je revoluce v zemědělství

Náš stroj je revoluce v zemědělství
Ve čtvrtek 27. února vzešel ze sedmého ročníku start-up show Green Light vítěz nejlepšího projektu. Stal se jím projekt Ullmanna, který přišel s chytrým plečkovacím zařízením. To rozezná plevel od plodiny do několika desítek milisekund, a to díky využití strojového učení. Projekt zabodoval jak u poroty, tak i laické veřejnosti.

„Věřili jsme, že je náš projekt dobrý, ale že vyhrajeme téměř všechno, nás překvapilo. Výhra půl milionu od Moravskoslezského kraje nám pomůže zrychlit vývoj hardwaru i softwaru, využijeme ji také k propagaci našeho produktu. Moc nás těší i cena publika, jsme rádi, že se lidem náš záměr libí,“ řekl těsně po vítězství autor projektu Martin Ullmann. Unikátní stroj získal podporu i na domácí půdě, odnesl si totiž cenu rektora v hodnotě 50 000 korun. O celém projektu, vítězství a plánech do budoucna se rozpovídal v rozhovoru pro univerzitní časopis Akademik.

Koho napadlo přihlásit se do Green Light Start-Up Show?

Firmu jsme založili s tchánem, který je agronom. Já pracuji v oblasti IT a jednou jsme se spolu bavili o problému, se kterým se v práci potýkal, a začali jsme to spolu řešit. Já se pro to nadchnul, a protože znám jednoho z mentorů akcelerátoru, Jana Adama Plačka, šel jsem za ním, abych se zeptal, co si o tom myslí. Řešení se mu líbilo a navrhl mipřihlásit se do programu Green Light Start od Centra podpory inovací. Jednalo se o konzultace našeho nápadu. Přesvědčil mě ale, abych se  přihlásil i na Startup Voucher.. Konzultace jsme využili pro přípravy žádosti do Startup Voucheru, kde jsme uspěli  a poté jsem se přihlásili do Green Light akcelerátoru. Baví mě to spojení zemědělství a IT. Kdy se nějaký ajťák dostane do kontaktu se zemědělcem?

Co jste se v rámci Green Light akcelerátoru dozvěděli, vyvíjel se váš projekt nějak, měnil se?

Samozřejmě ano. V rámci akcelerátoru funguje tzv. pivoting, což znamená, že pokud máte nějakou ideu, můžete ji měnit. Projekt jsme několikrát pivotovali, právě na základě start-up akcelerátoru a diskuzí. Jednali jsme třeba s investory. Měli jsme v plánu nasadit do začátku cenu níže, než jaká je u konkurence, na to nám ale investoři řekli, že je to nesmysl, že s nízkou cenou nikdy neprorazíme – lidé by si mysleli, že náš produkt je nekvalitní. Proto jsme nakonec stanovili cenu průměrnou. Změnili jsme pro to byznys model. Druhá věc je ta, že my chtěli prvotně dělat jen ten stroj, ale díky diskuzím budeme prodávat nejen náš stroj, ale také náš software. Chceme ho nabízet formou licence jiným výrobcům.

Jak dlouho jste na projektu pracovali, než jste se do Green Light přihlásili?

Začali jsme na něm pracovat někdy před rokem, na přelomu ledna a února. Koupil jsem tehdy hardware, a hrál jsem si s ním po večerech. Udělali jsme jednoduchý prototyp, díky kterému jsme si ověřili, že umí rozeznávat zelenou barvu a dělat nějakou mechanickou činnost. Pak jsme šli více do umělé inteligence. Před rokem jsme stroj měli rozpracovaný teoreticky, v tuto chvíli jej máme i prakticky ověřený, dá se říct, v laboratorních podmínkách. Momentálně pracujeme na prototypu, který budeme testovat na jaře, jakmile začne růst řepa, na poli.  

Co tedy váš stroj umí?

Vyvíjíme chytrou řádkovou plečku, stroj, který dokáže odstraňovat plevel v řádku. To, že jej odstraňuje z řádku, je velmi důležité, protože plevel se soustřeďuje v těch místech, kde roste rostlina. S klasickou plečkou to nejde, protože ta nedokáže rozlišit, co je rostlina a co plevel. Většinou se to dělá ručně, my se snažíme udělat to automaticky, aby plevel stroj rozpoznal sám. Děláme to díky umělé inteligenci, respektive díky strojovému učení. To má velký dopad na úrodu, díky našemu zařízení nepotřebujeme používat chemii, pěstujeme v bio režimu. Spousta zemědělců ještě pracuje s plevelem ručně, stojí je to hromadu peněz, a proto se i ceny biopotravin pohybují až trojnásobně výše. Náš stroj jim umožní tuto práci mechanizovat, je to revoluce v zemědělství, zkrátka zemědělství 4.0.

Proč jste šli cestou bio produktů?

Je tady poptávka. Bioprodukty jsou drahé, protože je těžké je vypěstovat nebo vyrobit. A kdo přijde s levnějším řešením výroby, tak bude mít velký výnos, velkou ziskovost. Dokáže pak mít třeba třikrát vyšší ziskovost než v konvenci, navíc máte bio produkty. Jak už jsem zmínil, našim strojem se nevyužívá chemie, tudíž negativní dopad na přírodu je nulový. A když ostatní zemědělci uvidí, že to funguje, začnou takto pěstovat také a může se stát, že cena biopotravin klesne. Lidé budou proto víc kupovat bio výrobky. Chceme rozpohybovat trh tak, aby z toho profitovali koncoví zákazníci, lidé, kteří budou jíst zdravěji. To je naše vize.

Zaujalo mě, že pracujete se strojovým učením a umělou inteligencí. Ta zasahuje do různých odvětví – průmyslu, medicíny, do zemědělství. Myslíte, že budou podniky a podnikatelé volit tuto cestu čím dál více?

Jsme ve fázi, kdy se o umělé inteligenci už jen nemluví a nepíše, ale opravdu se to děje. Nepracujeme s ní jen my, ale také konkurence, která se snaží implementovat strojové učení do zemědělství a průmyslu, hodně se využívá tzv. strojové vidění a strojové učení, které dokážou na výrobních linkách rozpoznat chyby. Nastává doba, kdy i malí hráči v různých odvětvích byznysu,  a startupy, mohou s umělou inteligencí uspět, velkým firmám to trvá, radši takový startup koupí. Máme prostor tyto technologie implementovat.

Jak moc pro vás bylo těžké ten software vymyslet, vyvinout?

Někdy je to o štěstí a náhodě. První prototyp jsme si vyvinuli sami, pomocí chytré kamery rozpoznal barvy. Potom jsem kontaktoval prostřednictvím emailu IT4Innovations a oni mi odpověděli, začali jsme se a bavit o spolupráci. Zároveň se mi podařilo získat šikovného studenta, Petra, se kterým jsme se do Green Light přihlásili. Společně s ním a IT4I se nám podařilo ověřit ten model a zjistili jsme, že funguje. Myslel jsem si, že to bude jednoduché, ale ono to až tak jednoduché není. Je skvělé spolupracovat s lidmi, kteří tomu rozumí. Začali jsme se ptát, co vlastně chceme, jak to má fungovat do detailů – a to bylo to nejdůležitější. Měli jsme štěstí, že nás v IT4I podpořili a vytvořili jsme tak funkční celek. S IT4Innovations máme rozjetý projekt, se kterým chceme jít dál – poslali jsme jej do Technologické agentury České republiky (TA ČR) v rámci programu Trend – nováček. Máme obrovskou podporu Moravskoslezského kraje a MSIC. Spolupracujeme také s VŠB-TUO a se společnsotí CZTesting

Budete svůj projekt ještě více rozvíjet?

Plány jsou velké. Řešíme prototyp, zaměřujeme se na to, aby fungoval, pracujeme s panem Španihelem, který nám pomáhá s průmyslovým designem, s certifikační laboratoří, která bude mít na starosti měření a zkoušky. Celé to směřuje k tomu, abychom byli schopni udělat funkční prototyp, který budeme schopni certifikovat, získat CE shodu, chceme náš produkt prodávat na trzích Evropské unie. Dalším naším cílem je testovat na více plodinách. Testujeme zatím na cukrové řepě, během jara pak přidáme další plodiny, zejména saláty. Chceme stroj nabízet dalším zemědělcům. Máme domluvené dvě farmy, jedna je bio, v Hošťálkovicích, druhá je ve Štěpánkovicích. Mají tam dílny, vedle je malá strojírenská firma, která nám taktéž pomáhá.

Doporučil byste Green Light lidem, kteří mají nějaký podnikatelský nápad?

Určitě, doporučil bych přijít konzultovat na CPI. Konzultace jsou zdarma, a konzultujete ještě předtím, než jdete do soutěže. Zjistíte pak, jestli to dává smysl, nebo ne. Může to pomoci, doladíte projekt. Získáte zkrátka skvělé rady od lidí, kteří mají zkušenosti. Je super, že v Ostravě jsou tak výborné podmínky, právě díky VŠB – Technické univerzitě Ostrava, která disponuje Centrem podpory inovací, kde mají různé kontakty. Máme možnosti dotačních programů pro začínající podnikatele díky MSIC a MSK.

 

Text: Ing. Barbora Urbanovská, šéfredaktorka univerzitního časopisu Akademik

Foto: Archiv CPI

Vloženo: 25. 5. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět