Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Na VŠB-TUO, v Ostravě i v Moravskoslezském kraji máme spoustu možností

Na VŠB-TUO, v Ostravě i v Moravskoslezském kraji máme spoustu možností
Studentka doktorského stupně studia v oboru Nanotechnologie, Barbora Kacerovská, vyhrála titul Výjimečná studentka Moravskoslezského kraje v soutěži Lady Business. Ta podporuje výjimečné aktivity žen, které svou činností rozvíjejí náš region.

Do Lady Business se Barbora přihlásila sama poté, co ji soutěž zaujala na webových stránkách Ekonomické fakulty. „V článku bylo napsané, že hledají výjimečnou studentku se zahraničními zkušenostmi, a tak jsem poslala životopis,“ popisuje svůj zápis do soutěže. Po dvou letech se vrátila z Kanady do České republiky a právě soutěž jí pomohla uzavřít javorovou etapu, nastavila jí, jak sama říká, zrcadlo. „Zjistila jsem, že když toho má člověk hodně, nevidí, kam se dostal, nevidí své dílčí úspěchy. Pro mě ta soutěž byla sebereflexe,“ usmívá se Bára Kacerovská.

Do Kanady vycestovala v rámci doktorského studia. „Naše škola má v Kanadě konexe a mně se moc líbilo, že tam můžu dělat jak aplikovaný výzkum na stáži, tak i studovat. Můj život tam byl ale šílený. Bylo to, jako byste se snažili sprintem uběhnout maraton,“ směje se. Vedle studia pracovala také na vývoji ochranných filtrů proti laserovým útokům pro vojenská a dopravní letadla. „Stává se, že na přistávající letadlo někdo zasvítí výkonnějším laserem, čímž může pilota úplně oslnit. Proto jsme vytvořili fólii, která se aplikuje buď na sklo letadla, nebo na brýle pilota. Díky ní si laseru pilot skoro ani nevšimne a zabrání se tak ohrožení pasažérů,“ vysvětluje doktorandka. Na stáži ze začátku programovala fyzikální modely v jazyku Python, ke konci pracovala i v laboratoři. Čas si musela najít i na učení, semestrální zkoušky v Kanadě vypadají jako státní závěrečné zkoušky v Česku. „Přes noc jsem programovala, ve dne pracovala a mezitím se ještě učila na zkoušky,“ směje se.

Do dvou letech v Kanadě se Barbora s manželem vrátili do své domoviny. „Neodrazovali vás lidé tady i tam od návratu do Ostravy?,“ ptám se zvědavě. „Reakce lidí byly různé. Vtipné je, že když jsem přijela do Kanady, spousta mých tamějších kolegů, pracovala jsem zejména s Asiaty, nechápalo, proč jsem odešla z Evropy. Pro ně je starý kontinent nedosažitelný cíl. A když jsem měla jet zpátky do Čech, zase spousta lidí odsud nechápala,“ říká Barbora a dodává: „Ostrava a Moravskoslezský kraj vůbec nejsou špatnými lokalitami pro život – máme tady skvěle vybavené laboratoře a superpočítač. A buďme upřímní, chybí nám lidi. Zatímco jinde čekáte, než se do laboratoří dostanete, tady můžete jít v podstatě hned – já nastoupila do IT4Innovations už po bakaláři a participovala jsem na řadě projektů.“ V IT4Innovations pracuje na specifickém výzkumu, zkoumá polovodičové materiály a jejich vlastnosti – plazmonické a magnetooptické. „Nejvíce používané aplikace jsou biosenzory, ty jsou velmi citlivé a dokáží detekovat i nejmenší změny v koncentracích, nicméně těch aplikací může být hned několik,“ vysvětluje Bára.

V současné době se Bára připravuje na novou roli, do budoucna chce ale zase vycestovat. „Nemám konkrétní dlouhodobé plány, a podtrhuji to konkrétní, protože věřím, že nás v životě čeká spousta možností, spousta věcí a byla by škoda, kdybychom si dali za cíl jen jednu cestu, která se časem může ukázat jako neoptimální, a zavrhli vše ostatní.“ A jak sama říká – neposlouchejte ty, kteří mají katastrofické scénáře, ty, kteří říkají, že to nemá smysl. „Kdo se snaží, cestu si vždycky najde,“ uzavírá náš rozhovor Bára Kacerovská.

 

Text: Ing. Barbora Urbanovská, šéfredaktorka univerzitního časopisu Akademik 

Foto: archiv respondentky 

 

 

Vloženo: 1. 6. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět