Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2022!

Student FEI VŠB-TUO Jakub Holý pomáhá v očkovacím centru

Student FEI VŠB-TUO Jakub Holý pomáhá v očkovacím centru
Jakub Holý studuje první ročník programu Biomedicínská technika na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava. Brigádničí ale také v očkovacím centru Fakultní nemocnice Olomouc. Jak vypadá jeho běžný den, co jej motivovalo přihlásit se k pomoci v boji proti pandemii covid-19 a jak zvládá náročnou distanční výuku?

Když se loni na jaře v České republice objevili první pacienti pozitivní na covid-19, akademičtí i neakademičtí pracovníci a studenti VŠB-TUO neváhali a zapojili se do boje proti nákaze. Mnozí v boji pokračují i dnes – studentky druhého ročníku biomedicínské techniky například v kampusu univerzity a na jejích fakultách mimo něj testují zaměstnance právě na nákazu novým koronavirem. Studenti prvního ročníku pak pomáhají v očkovacích centrech v Ostravě a Olomouci.

V očkovacím centru v srdci Olomouckého kraje pomáhá i Jakub Holý, kterého k práci v očkovacím centru motivovala maminka, vrchní sestra. „Pracujeme od sedmé hodiny ráno do osmé hodiny večerní. Průměrně odbavíme okolo 500 lidí. Nejvíce jsme jich měli 750, nejméně pak 400,“ přibližuje svůj den student, který v očkovacím centru při Fakultní nemocnici Olomouc pomáhá jako administrátor. „Příchozím lidem předám souhlasy s očkováním. Vesměs jsou milí, někteří mají obavy z toho, jakou vakcínu dostanou – jedná se hlavně o zdravotníky,“ dodává. Na svém stanovišti je od půl osmé ráno do šesté hodiny odpoledne, pauza na oběd je půlhodinová.  

Brigádu v očkovacím centru si Jakub chválí, bere ji jako zpestření v době distanční výuky. Jakub na střední škole studoval elektrotechniku. Po maturitě chtěl studovat medicínu, hledal ale obor, který kombinoval lékařství s technikou, proto jeho kroky vedly do Ostravy, na Fakultu elektrotechniky a informatiky.

VŠB – Technická univerzita Ostrava je v boji proti pandemii velmi aktivní – už loni na jaře, v první vlně, umíchali její vědci 26 170 litrů dezinfekce, vytiskli téměř 7000 štítů, které pak putovaly do nemocnic a zdravotnických zařízení, nebo například tým tvořený doktorandy právě z oblasti již zmíněného biomedicínského inženýrství pomáhal s monitoringem lůžek, ať už specializovaných a plně vybavených pro pacienty s těžkým průběhem, přes standardní lůžka i lůžka provizorní v Moravskoslezském kraji.

 

Foto: ilustrační 

Vloženo: 21. 4. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět