Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2022!

Strategický záměr VŠB-TUO 2021–2027

Strategický záměr byl vytvářen po většinu roku 2020 týmem lidí z Centra podpory inovací pod vedením prorektora Igora Ivana v úzké spolupráci s dalšími členy vedení univerzity, zástupci fakult a ústavů.

Od začátku byla snaha vytvořit dokument, který nejen že splní požadavky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale hlavně jasně nastaví směřování univerzity v dalším období. Zároveň bylo důležité koncipovat celý dokument tak, aby byl přehledný a srozumitelný nejen pro zaměstnance a studenty univerzity, ale také pro naše partnery a širokou veřejnost.

Pochopitelně je dokument úzce navázán na Strategický záměr MŠMT pro vysoké školy 2021+, ale i na další důležité dokumenty, např. Strategický plán rozvoje Statutárního města Ostrava 2017–2023, Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje 2019–2027, Národní RIS3 Strategie 2021–2027, Národní politika výzkumu, vývoje a inovací 2021+, Inovační strategie České republiky 2019–2030).

Vzniknul tak dokument, který je rozdělen do pěti strategických priorit, osmi strategických cílů, které jsou dále děleny na operačních cíle a detailnější opatření. Každý strategický cíl je doplněn o klíčový indikátor a rovněž operační cíle budou monitorovány díky jasně definovaným indikátorům. Avšak hlavní měřítko úspěšnosti Strategického záměru definoval pan rektor, který ve svém úvodním slovu uvedl „jedno ze základních rozdělení univerzit: univerzity, které pravidla tvoří a pak jsou univerzity, které pravidla spotřebovávají. Předložený strategický záměr VŠB-TUO bude úspěšný, pokud se staneme univerzitou, která pravidla vytváří.“

Vize

• Jsme sebevědomá, průmyslem respektovaná univerzita, úspěšně rozvíjející individuální odborné i osobnostní předpoklady budoucích absolventů.
  • Jsme unikátní živou laboratoří s profilovaným a mezinárodně uznávaným výzkumem řešícím budoucí výzvy společnosti v aktuálním čase.
  • Každý na univerzitě přispívá k budoucím úspěchům jedinců, univerzity i společnosti.

Hodnoty

• Odvaha inovovat
    Je nám vlastní zvídavost a snaha posouvat věci dál, za obzor současného poznání. Jsme živou laboratoří, kde získané poznatky rozvíjíme a podrobujeme zkoumání a ověřování pro použití v praxi. Máme odvahu hledat netradiční řešení aktuálních i budoucích výzev.
  • Získávat kvalitou
    Usilujeme o výjimečnost ve všem, co děláme a děláme to, v čem můžeme být nejlepší. Kvalita je pro nás nejenom cílem, ale i způsobem, jak pracujeme. Snažíme se o maximální přínos ve vztahu ke studentům, zaměstnancům i partnerům.
  • Tým dokáže víc
    Rozmanitost týmů je silnou stránkou naší univerzity. Týmová spolupráce a sounáležitost založená na vzájemném respektu a otevřenosti je to, co spojuje naši univerzitu v jedinečný organizmus. Vyžadujeme od sebe navzájem dodržování morálních a etických zásad chování.
  • Vědomi si odpovědnosti
    Cítíme se být nedílnou součástí širší společnosti. Chceme být vzorem zodpovědného chování a pozitivně tak ovlivňovat svět kolem nás. Věříme v transformativní sílu vědění a vědomí.
  • Opora a stabilita
    Jsme oporou pro studenty i zaměstnance a spolehlivým partnerem. Vytváříme stabilní a bezpečné prostředí pro rozvoj osobností, ve kterém se rodí a rozvíjejí inovativní myšlenky a nápady. Vzdělávání pro praxi se stalo nedílnou součástí naší DNA.

Strategické priority a cíle VŠB-TUO 2021+

Vloženo: 26. 7. 2021