Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 26. 10. 2022!

VŠB-TUO připravila s Fraunhofer-Gesellschaft workshop pro zástupce firem

VŠB-TUO připravila s Fraunhofer-Gesellschaft workshop pro zástupce firem
VŠB – Technická univerzita Ostrava zorganizovala s německou Fraunhofer-Gesellschaft v úterý 19. října 2021 online workshop pro zástupce malých a středních podniků. Akce s názvem Česko-německý workshop zaměřený na výzkum a inovace byla pořádána ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN v Praze.

Zástupce německé ambasády Alexander Puk workshop zahájil a připomněl, že ČR i SRN jsou v oblasti spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích velmi blízkými partnery. Podpořil činnost Fraunhofer Innovation Platform for Applied Artificial Intelligence for Materials & Manufacturing at VSB-Technical University of Ostrava, která byla v červnu tohoto roku v kampusu VŠB-TUO slavnostně zahájena a je jediným příkladem spolupráce svého druhu mezi českou univerzitou a Fraunhofer-Gesellschaft.

„Pro univerzitu je Fraunhofer-Gesellschaft a tato konkrétní spolupráce v rámci inovační platformy jednou z klíčových. Díky ní můžeme propojit špičkové výzkumníky VŠB-TUO s německými protějšky, dát příležitost mladým pracovníkům včetně doktorandů získat zahraniční zkušenost na špičkovém pracovišti, dostat se do konsorcií velkých mezinárodních projektů například v programu Horizont Evropa nebo ve spolupráci s firmami získat nové partnery v SRN. „Jsem ráda, že se i vzhledem k omezením podařilo akci připravit a zúčastnili se jí zástupci firem z obou zemí. Můžeme s nimi dále komunikovat z jednoho kontaktního místa, v několika jazycích a společně,“ doplnila prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum a zároveň ředitelka inovační platformy Jana Kukutschová.

Na workshopu vystoupili zástupci všech partnerů zapojených do inovační platformy, a to VŠB – Technické univerzity Ostrava a dvou institutů ze SRN - Fraunhofer ICT a Fraunhofer IWU. Byl představen model inovační platformy, nabídnuta spolupráce pro malé a střední podniky, ať na smluvní nebo projektové bázi. Každý z partnerů představil své vybrané oblasti vývoje a inovací.

VŠB – Technická univerzita Ostrava v červnu 2021 slavnostně zahájila činnost Fraunhofer Innovation Platform for Applied Artificial Intelligence for Materials & Manufacturing at VSB – Technical University of Ostrava, která je výsledkem dlouhodobé spolupráce univerzity s Fraunhofer-Gesellschaft ze SRN. Fraunhofer-Gesellschaft je prestižní výzkumná instituce, kterou lze přirovnat k německé verzi naší Akademie věd. Hlavním cílem společné platformy je řešení udržitelnější průmyslové výroby.

V rámci činnosti FIP-AI@VSB-TUO přispívají všichni partneři svými vlastními odbornými znalostmi. VŠB-TUO v oblasti umělé inteligence a výpočetní techniky nové generace, Fraunhofer ICT v materiálovém výzkumu a energetických systémech a Fraunhofer IWU ve výrobní technologii a výrobě. Spojení těchto kompetencí umožňuje partnerům nabízet výkonná řešení pro celý průmyslový řetězec. Výše uvedené oblasti výzkumu a vývoje však nejsou uzavřené, je v plánu to do budoucna rozšířit o další možné obory pro takovouto formu spolupráce.

Workshop navštívilo přes 30 účastníků z ČR a ze SRN.

Text: Michaela Vráželová, VŠB-TUO
Fotografie: Michaela Vráželová, VŠB-TUO

Vloženo: 26. 10. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět