Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2022!

Skupina SAZE z FEI VŠB-TUO se představila na veletrhu čisté mobility

V listopadu proběhla na pražském výstavišti výstava e-SALON veletrh čisté mobility, na kterém se prezentovala i výzkumná a vývojová skupina SAZE Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství FEI VŠB-TUO.

Výsledky představila se společnostmi KAIPAN a TL Systems, se kterými v oblasti elektromobility spolupracuje. Vystavené exponáty byly doplněny přednáškou doc. Ing. Bohumila Horáka, Ph.D. s názvem Postav si svůj elektromobil

Hlavním tématem expozice bylo představení modulárního konceptu vyjímatelné a rozšiřitelné trakční baterie elektromobilu s možností prodloužení dojezdu pomocí energetického modulu s vodíkovým palivovým článkem. Její součástí byl i elektromobil KAIPAN 415 spolu s nabíjecí stanicí vestavěnou do sloupu veřejného osvětlení. "Její realizace v podobě veřejné napájecí zásuvky je využitelná i v sídlištních oblastech nejen pro nabíjení elektrických dopravních prostředků, ale také pro napájení služeb provozovaných přechodně ve veřejném prostoru. Využití najde v napájení elektrických strojů využívaných například technickými službami měst a obcí," vysvětluje Bohumil Horák.

VŠB – Technická univerzita Ostrava a společnost KAIPAN využily časový prostor výstavy také pro popularizaci problematiky mezi středními školami. Na výstaviště byly cílěně zvány nejen střední školy, které již stavebnici KAIPAN 415 mají, a jejich studentské týmy na nich usilovně pracují, ale také školy, které projevily zájem o účast v aktivitě Postav si svůj elektromobil. Studenti se tak seznámili nejen s konstrukcí sestaveného a funkčního vozidla, aby mohly konzultovat jednotlivé využité konstrukční a technologické postupy. Účastníci pracovních skupin, které se sešly v průběhu výstavy, se shodli na tom, že praktická stránka přípravy středoškoláků podpořená možností práce se stavebnicí elektromobilu jsou spolu s aktivitou vysoké školy významným přínosem i z pohledu motivace studentů k dalšímu studiu.

Velmi významně lze kvitovat jak obsazenost vystavovateli, tak odborný obsah výstavy a doprovodných akcí. "Pro návštěvníky mohou být získané informace významným přínosem při budoucím rozhodování už také proto, že většina z vystavených exponátů nebyla prototypy, jak tomu bylo ve většině případů v minulých letech, ale výrobky s dedikovanou cenou a dodací dobou," dodává Bohumil Horák. Díky spolupráci s dalšími vystavovateli v rámci ASEP byla expozice VŠB-TUO po celou dobu výstavy ostrovně napájena ((230V/50Hz) díky integrované funkcionalitě V2P („vehicle to power“) z vystaveného elektromobilu Hyundai IONIC. Účast na výstavě a konferenci byla organizována jako součást popularizačních aktivit současně řešeného mezinárodního projektu Praktický program vzdělávání personálu rozvíjejícího nízkouhlíkové hospodářství v pohraničí II CZ.11.3.119/0.0/0.0/18_031/0002219 v rámci výzvy INTERREG V-A Česká republika - Polsko.

Sdružení ASEP (Asociace elektromobilového průmyslu) sdružuje zájemce o elektromobilitu a zajišťuje poradenství a vzdělávání v oblasti elektromobility.
Společnost KAIPAN je tradiční český výrobce sportovních vozidel nabízených i formou kit-car.
Společnost TL Systems je tradiční český výrobce a dodavatel infrastruktury veřejného osvětlení.
V/v tým Systémy Alternativních Zdrojů Energií (SAZE) katedry kybernetiky a BMI FEI VŠB-TUO je týmem, který byl na počátku akademické, výzkumné a vývojové spolupráce se společností KAIPAN. V ČR je lídrem v oblastech měření a řízení alternativních zdrojů energií, vodíkových technologií a vozidel s alternativními (elektrickými) pohony.
Aktivita „Postav si svůj elektromobil“ navazuje na řadu souvisejících akcí periodicky organizovaných pod záštitou skupiny SAZE již od roku 2001 (Postav si svůj CNC stroj, Postav si svůj solární panel, Postav si svoje elektrické kolo, …).
Vozidlo KAIPAN 415 a jeho stavebnice byly vyvinuty společností KAIPAN s.r.o. a Společným výzkumným a vývojovým pracovištěm pro elektromobilitu ve Smržovce založeným konsorciem VŠB-TUO, KAIPAN s.r.o. a Isotra a.s. v roce 2008.
Vloženo: 22. 11. 2021