Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 29. 12. 2022!

Kurz přípravy lektorů pro výuku vědeckého psaní mohou využít i další vysoké školy

Kurz přípravy lektorů pro výuku vědeckého psaní mohou využít i další vysoké školy
Podpora psaní v České republice neexistuje jako samostatný didaktický či vědní obor, v rámci kterého by se mohli vzdělávat budoucí lektoři kurzů vědeckého psaní. Pomocnou ruku v tomto ohledu nabízejí současným i potenciálním lektorům odborníci z VŠB-TUO a Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. V rámci projektu TA ČR vytvořili kurz pro lektory vědeckého psaní, jenž nyní pilotně testují a od února 2022 nabídnou i zájemcům z jiných institucí.

Do příprav se zapojila rovněž profesorka Dana Lynn Driscoll z Indiana University of Pennsylvania, která na této univerzitě vede centrum psaní (Kathleen Jones White Writing Center) a na VŠB-TUO spolupracuje i na koncepci PhD Akademie.

Kurzy vědeckého psaní, které se učí na VŠB-TUO a v Centru akademického psaní při Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, jsou jedním z výstupů projektu TA ČR „Publish and Flourish: Podpora publikační činnosti doktorandů a školitelů“. Cílem těchto kurzů je podpořit u doktorandů a mladých vědců rozvoj dovedností psát v angličtině. Obecně se traduje, že pro  psaní odborných článků v angličtině je nejdůležitější správná angličtina. Avšak ve skutečnosti je potřeba větší pozornost věnovat struktuře textu, přesvědčivé argumentaci, správnému výběru titulku či podobě abstraktu.

Vedle podpory doktorandů je dále důležité se zaměřit i na vzdělávání lektorů, kteří budou kurzy vědeckého psaní vést. „Již jsme začali nabízet naši metodiku českým vysokým školám, které tak mohou naše kurzy získat a vyškolit si své lektory. Během studia kurzu pro výuku vědeckého psaní se lektoři naučí postavit či upravit si kurzy pro vlastní prostředí,“ uvedla hlavní řešitelka grantu Alena Kašpárková z Katedry environmentálního inženýrství VŠB-TUO.

Kurz přípravy lektorů je zcela ojedinělý. Jedná se o dvousemestrální studium, které zahrnuje teoretickou přípravu i praxi. Vyučuje jej již zmiňovaná profesorka Dana Lynn Driscoll. „Za spolupráci s profesorkou Driscoll, jsme velmi rádi. Má v tomto oboru velké zkušenosti, vede v USA prestižní centrum akademického psaní a vyučuje v doktorském programu Composition and Applied Linguistics. Jednou z oblastí jejího výzkumu je porozumění procesům odborného psaní a tomu, jak se z postgraduálních studentů stávají profesionální autoři ve svých oborech. Vědecké psaní má v USA výrazně delší tradici než v Evropě, jejich zkušenosti jsou pro nás cenné,“ doplnila Kašpárková. Do pilotního běhu kurzu se zapojili vyučující nejen z VŠB-TUO a Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, ale také z VUT a ČVUT. Nový běh kurzu bude spuštěn v únoru 2022.

Snaha o podporu doktorandů na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava vedla ke spuštění PhD Akademie. Vědecké psaní je jednou, nikoliv však jedinou její aktivitou. Na studenty doktorského studia čeká komplexní nabídka kurzů zaměřených na osvojení či zdokonalení dovedností nezbytných pro prezentaci výsledků vědecké práce v anglickém jazyce, tvorbu kvalitního publikačního výstupu, přípravu projektového návrhu, řešení projektů a podobně. „Nabídku chceme pravidelně vyhodnocovat a na základě toho ji vylepšovat. Proto jsme velmi rádi, že  pilotní fázi PhD Akademie z letošního zimního semestru nám bude připomínkovat právě profesorka Driscoll. Je to pro nás velmi důležitá zpětná vazba,“ uvedla prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Ilustrační foto: Petr Šimčík

Vloženo: 3. 12. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět