Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Startup Show nadchla publikum – přes 300 hostů sledovalo finále akcelerátoru Green Light

Vyvrcholení 12. ročníku podnikatelského akcelerátoru Green Light přineslo 10. dubna v Univerzitní aule VŠB-TUO nezapomenutelný večer.

Startup Show přilákala více než 300 návštěvníků, kteří přišli fandit inovativním projektům a podpořit týmy, jež během uplynulých pěti měsíců proměnily své nápady v životaschopné prototypy a reálná řešení. Energií nabitý večer ukázal, že odvážné myšlenky a tvrdá práce mají v Moravskoslezském kraji silnou podporu.

Na pódiu se během finálového večera představilo šest nejúspěšnějších týmů letošního ročníku Green Light. Největší úspěch sklidil projekt CalciTrace Jakuba Bacy, studenta doktorského studia VŠB-TUO, který si odnesl nejen hlavní cenu 100 000 Kč, ale také Cenu rektora VŠB-TUO. Jeho inovativní kalcinometr pro měření poškození sádrokartonových desek po požáru zaujal odbornou porotu i zástupce univerzity. Zařízení pomáhá hasičům efektivně určit epicentrum požáru a výrazně tak urychlit vyšetřování příčin.

Druhé místo a finanční odměnu 50 000 Kč si vybojoval Jiří Ryška a jeho tým s projektem IdentiLink – chytrým školním systémem, který elegantně nahrazuje plastové karty moderní aplikací. Ta sjednocuje docházku, přístupové systémy, stravování i další školní agendy do jednoho přehledného rozhraní.

Na třetím místě se umístil tým s aplikací NaraVet, která propojuje veterináře s majiteli domácích mazlíčků. Za svůj nápad si odnesli 25 000 Kč a uznání publika za praktické řešení, které má potenciál změnit způsob péče o zvířata.

Zvláštní Cenu partnera a částku 20 000 Kč získal Ondřej Širůček se svým projektem Tichá toaleta – zařízením, které řeší otázku soukromí a komfortu na toaletách. Poslední cenu večera, žolíka do akceleračního programu Start IT od ČSOB, si odnesl tým projektu NaraVet.

„Smekám před odvahou všech, kteří se rozhodli do Green Lightu vstoupit a během několika měsíců na sobě intenzivně pracovali. Univerzita tento program dlouhodobě podporuje, protože věříme v potenciál našich studentů a studentek. Aktivita, se kterou se do podnikání pouštějí, je obdivuhodná a rozhodně má smysl,“ uvedl Igor Ivan, prorektor pro strategii a spolupráci VŠB-TUO.

Startup Show nebyla jen o soutěžení. Celé odpoledne se neslo v duchu sdílení inspirace a podnikatelského know-how. V rámci panelových diskuzí se na pódiu představili zajímaví hosté, kteří otevřeně sdíleli své zkušenosti z podnikání. Velký ohlas sklidila debata „Kde začíná tabu aneb podnikání bez předsudků,“ ve které vystoupil mimo jiné Gabriel Kopeć (Růžový slon). Publikum zaujal svou upřímností i pohledem na budování byznysu v oblasti, která se nebojí bořit společenská tabu. O své podnikatelské začátky a cestu k úspěchu se podělili také Jiří Votava (BrainMarket) nebo Mikuláš Hurta (Nilmore). Diskutovali nejen o výzvách, kterým čelili, ale také o tom, co podle nich spojuje úspěšné zakladatele a proč má smysl věřit svému nápadu, i když cesta k cíli není vždy jednoduchá. 

„Green Light je skvělou ukázkou toho, jak se v našem regionu daří podporovat inovace a podnikavost. Těší mě, že Moravskoslezský kraj může být u toho – nejen jako partner, ale i jako někdo, kdo věří v sílu nápadů a lidí, kteří je dokážou proměnit ve skutečnost. Tato akce je zároveň výjimečným místem setkávání lidí se stejným zápalem a mindsetem, kteří mohou společně posouvat náš kraj kupředu,“ uvedla Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje.

 

 

 

 

 

 

Organizátorem programu Green Light je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Program je realizován díky podpoře Moravskoslezského kraje a mnoha dalších podporovatelů.  

Všechny projekty najdete na www.greenlight.vsb.cz.

 

Vloženo: 14. 4. 2025
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět