Hlavním tématem setkání byla špičková výzkumná infrastruktura v oblasti vysoce výkonných výpočtů, umělé inteligence a kvantových technologií, včetně jejího významu pro konkurenceschopnost České republiky. Prezident si rovněž prohlédl jediný český kvantový počítač, který nese jméno VLQ.
Rektor univerzity Václav Snášel a prorektor pro strategii a spolupráci Igor Ivan představili hlavní oblasti působení VŠB-TUO. „Měli jsme jedinečnou příležitost panu prezidentovi sdělit, jak silnou má VŠB – Technická univerzita Ostrava orientaci na technické obory, ekonomii a bezpečnostní studia a patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející vysoké školy v Česku. Velký důraz klademe na výzkum a vývoj v oblastech energetiky, materiálového inženýrství a informačních technologií, a nově také v kosmickém výzkumu a obraně, kde univerzita úzce spolupracuje s průmyslem,“ shrnul hlavní témata diskuze rektor univerzity Václav Snášel. Díky intenzivním investicím a úspěšnosti v mezinárodních grantových soutěžích (např. projekt CLARA) se VŠB-TUO daří realizovat špičkový výzkum s vysokou návratností veřejných prostředků.
Vedle nejvýraznějších výsledků ve vývoji a výzkumu v její dosavadní historii se zástupci univerzity mohli rovněž pochlubit narůstajícím počtem uchazečů o studium i vysokou uplatnitelností svých absolventů. „Díky investicím do přístrojového vybavení, spolupráci s praxí i kvalitnímu výzkumu se univerzita stává zajímavým místem pro špičkové odborníky z tuzemska i zahraničí. Jen loni přišlo přes 100 nových vědců. Takto výrazný příliv talentů nemá v České republice obdoby. Pozitivně ovlivňuje nejen kvalitu výzkumu a spolupráci s firmami, ale i studenty a uchazeče o studium, kteří v technických oborech vidí perspektivu. Propojením klíčových partnerů vytváříme prostředí, které je živnou půdou pro inovace, jež přispějí k rozvoji regionu i řešení řady globálních výzev,“ doplnil k představení univerzity prorektor pro strategii a spolupráci Igor Ivan.
Další část prezentace se zaměřila na aktivity národního superpočítačového centra IT4Innovations VŠB-TUO, které představil jeho ředitel Vít Vondrák. IT4Innovations se podílí na prestižních evropských iniciativách, jako je společný celoevropský podnik EuroHPC, v rámci něhož se budují nejvýkonnější evropské výpočetní a datové zdroje, kvantové počítače a tzv. AI Factories mezi něž patří i LUMI AI Factory, díky čemuž mají k těmto službám přístup i české výzkumné instituce, startupy, průmysl i veřejný sektor. Zcela mimořádným bodem programu bylo představení prvního kvantového počítače v Česku – VLQ, provozovaného v rámci konsorcia LUMI-Q. „Ten patří aktuálně mezi pouhých šest kvantových počítačů spolufinancovaných EuroHPC JU. Fyzické umístění kvantového počítače u nás v IT4Innovations přináší jedinečnou možnost jeho propojení s klasickým superpočítačem Karolina, což umožní tzv. hybridní kvantové a klasické výpočty, které v současnosti mají největší aplikační potenciál,“ seznámil pana prezidenta s touto výjimečnou výpočetní technologií ředitel národního superpočítačového centra Vít Vondrák. Kvantový počítač VLQ bude navíc zpřístupněn bezplatně pro českou akademickou obec, ale o přístup mohou žádat i soukromé a veřejné subjekty. Příklady využití kvantových technologií zahrnují oblast bezpečnosti a obrany (např. kybernetické útoky, kryptografie, pokročilá logistika), vývoje nových materiálů, průmyslové výroby (např. optimalizace výrobních procesů) či zdravotnictví. V rámci projektu CLARA bude kvantový počítač společně s nástroji umělé inteligence využíván při výzkumu neurodegenerativních onemocnění.
V průběhu zazněl apel na nutnost systematické podpory rozvoje klíčových technologií budoucnosti, bez nichž není možné udržet konkurenceschopnost České republiky na poli vědy, průmyslu ani veřejných služeb. VŠB-TUO a IT4Innovations svým výzkumem a vzděláváním odborníků v oblasti vysoce výkonného počítání, umělé inteligence a kvantových výpočtů přispívají k modernizaci české ekonomiky a společnosti.