KLÍČOVÉ PROJEKTY K REALIZACI VIZE SMARAGD
K naplnění vize SMARAGD dojde realizací synergicky propojených projektů a programů. Z hlediska objemu investičních prostředků jsou dvěma hlavními projekty REFRESH a T-PARK UPGRADE v rámci OP ST realizovaného Ministerstvem životního prostředí.
REFRESH
Projekt REFRESH je „vlajkovou lodí“ a klíčovým nástrojem pro naplnění vize SMARAGD. Jedná se o klíčovou investici na posílení výzkumné excelence v Moravskoslezském kraji. Nositelem a hlavním řešitelem tohoto projektu je VŠB-TUO, partnery s finančním příspěvkem jsou Ostravská univerzita a MSIC. Významným akademickým partnerem bude Fraunhofer-Gesellschaft. Mezi partnery bez finančního příspěvku bude celá řada malých a středních firem, ale i velkých průmyslových hráčů, kteří přislíbili participaci na projektu, například společnosti ČEZ, Siemens, T-Mobile Czech Republic, ŠKODA AUTO, Veolia Energie ČR, VALEO Autoklimatizace či Cylinders Holding.
Tento strategický projekt je koncipován jako čtyři vzájemně provázané živé laboratoře:
Energy Lab
Tato živá laboratoř bude výzkumnou základnou pro efektivní transformaci současného stavu energetiky na bezuhlíkové technologie s vazbou na cirkulární ekonomiku a rozvoj vodíkového hospodářství. Výzkum bude realizován v oblastech spolehlivé, bezpečné a k životnímu prostředí šetrné konverze, dodávky a užití energie, akumulace energie a metod řízení toku energie v komplexních energetických soustavách. Živá laboratoř bude mimo jiné disponovat výjimečnou laboratoří vysokého napětí nebo laboratoří se zaměřením na palivové články a bateriové úložiště.
Materials and Enviroment Lab
Výzkum této živé laboratoře bude zaměřen především na design, výrobu, charakterizaci a aplikace široké škály materiálů využitelných v oblastech životního prostředí (čištění vod a ovzduší, katalýza), elektrotechniky, biomedicíny, stavebnictví, strojírenství, biotechnologií či využití solární energie. V rámci živé laboratoře bude vybudováno nejvýkonnější mikroskopické centrum v ČR pro popis strukturních a fyzikálně-chemických vlastností materiálů na atomární úrovni nebo laboratoř depozičních technik umožňujících výrobu vrstev a nanomateriálů s atomární přesností.
Industry 4.0 and Automotive Lab
Živá laboratoř vytvoří unikátní laboratorní a inovační R&D platformu propojující segmenty Průmyslu 4.0, aditivní výroby, moderní veřejné dopravy, autonomní mobility a e-mobility, sdílených vozidel, energetiky a materiálového výzkumu. Budou využity výsledky v oblasti materiálových a energetických systémů pro udržitelnou dopravu s cílem zvýšit inovační potenciál firem prostřednictvím digitalizace průmyslových procesů a inovací v dopravě. Vzniknou laboratoře autonomní mobility a e-mobility, jedno z největších center 3D tisku ve střední Evropě a moderní centrum robotiky.
Social Lab
Transformace regionu spojená s výzkumem v projektu REFRESH povede k významným společenským změnám, na které cílí aktivity v rámci Social Lab. Výzkum se zaměří na fenomény jako (energetická) chudoba, nezaměstnanost, kriminalita, sociální mobilita či rozpad rodinných vazeb. Klíčové bude zaměření na nejvíce znevýhodněné a obzvlášť zranitelné sociální skupiny, u nichž lze očekávat největší negativní dopad tranzice a jejichž problematická situace a také některé postoje mohou představovat jednu z největších překážek pro reálné prosazení transformace regionu v souladu se současnými evropskými strategiemi.
Živá laboratoř (Open Living Lab) je ve světě prověřený koncepční přístup k rozvoji multilaterální spolupráce, který stimuluje procesy vzájemného učení se mezi subjekty výzkumu, vzdělávání a inovativními firmami. Ve fungujících živých laboratořích je překonáno tradiční rozdělení základního a aplikovaného výzkumu. Naopak probíhá intenzivní propojení domén specifických znalostí subjektů i jednotlivců napříč všemi stupni inovačního procesu.
V dlouhodobém časovém horizontu jsou hlavním hnacím motorem živé laboratoře excelentní výsledky výzkumu, které přitahují špičkové aplikační partnery a současně jsou předávány neustále novým ročníkům absolventů navazujících studijních oborů. Z krátkodobější perspektivy jsou hnací silou živé laboratoře konkrétní aplikace spolupracujících technologických firem, rychle rostoucí startupy a komunity aplikačních partnerů hledajících nové způsoby řešení potřeb svých zákazníků. Tyto aplikační komunity budou využívat rozvinutou inovační infrastrukturu technologického parku, který provozuje MSIC.
T-PARK UPGRADE
Projekt se skládá z postupné výstavby šesti nových objektů, které budou součástí stávajícího technologického parku provozovaného MSIC. Stávající kapacita T-Parku je stoprocentně naplněna. Navzdory změnám v přístupu firem k využívání podnikatelských nemovitostí po pandemii Covid-19 poptávka po prostorech v T-Parku nadále roste. Technologické firmy a startupy vyhledávají přidanou hodnotu služeb inovačního ekosystému, které jsou s kapacitami T-Parku úzce propojeny.
Investory jednotlivých nových budov budou město Ostrava, Moravskoslezský kraj nebo jimi vybraní developeři. U některých budov bude investorem MSIC, případě konsorcium partnerů vytvořené MSIC. Každý z investorů jednotlivých objektů si zajišťuje financování. Důraz bude kladen na zapojení soukromého kapitálu tam, kde to bude po dohodě všech akcionářů MSIC dávat smysl. Koordinátorem celého procesu postupného rozvoje budov a inovační infrastruktury T-Parku je MSIC, který zodpovídá za celou funkčnost a rentabilitu provozu T-Parku.
Klíčovým procesem provozu T-Parku je tvorba portfolia zasídlených firem. MSIC již prokázal schopnost přitahovat technologické firmy s vlastními výzkumnými a vývojovými kapacitami. Při dalším rozvoji portfolia firem v T-Parku bude kladen důraz na výběr firem se silnou potřebou dlouhodobé spolupráce se zástupci akademické sféry, a to prioritně v oblastech zaměření živých laboratoří.