Po oficiálním jmenování prezidentem republiky převezme funkci od 1. září 2025 a povede univerzitu do 31. srpna 2029. Ve vedení VŠB-TUO vystřídá po 8 letech informatika profesora Václava Snášela.
Ve volbě, na níž se podílelo 38 členů Akademického senátu, se vybíralo mezi 4 kandidáty. Kromě profesora Ivana se ucházeli o post ve vedení také děkanka Fakulty materiálově-technologické profesorka Kamila Janovská, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky profesor Jan Platoš a docent Vít Vondrák, ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations. Mezi nominacemi kandidátů a samotnou volbou proběhlo několik setkání a debat s akademickou obcí i dalšími zaměstnanci, včetně velké veřejné diskuse týden před termínem voleb.
Kandidáti museli při nominaci doložit kromě životopisu také svůj volební program, ve kterém představili hlavní myšlenky, kam chtějí univerzitu v budoucnu směřovat. VŠB-TUO patří mezi významné technické univerzity v České republice, a jedinou technickou univerzitu v kraji. Má sedm fakult a dva vysokoškolské ústavy: Centrum energetických a environmentálních technologií a Národní superpočítačové centrum IT4Innovations. Univerzita zaměstnává kolem 2 500 pracovníků a vzdělává přes 13 000 studentů.
Akademický senát, složený ze zástupců všech fakult univerzity, je klíčovým orgánem akademické samosprávy. Právě jeho členově dnes vybrali v pořadí 36. rektora univerzity, která vznikla v roce 1849 původně v Příbrami. Nyní po proběhlé volbě senát předá výsledek ministrovi školství, který následně postoupí návrh na jmenování prezidentovi republiky. Na září 2025 je také naplánovaná slavnostní ceremonie inaugurace nového rektora, na té by měli být uvedeni do funkce také prorektoři za jednotlivé oblasti.
Profesor Ivan získal nejvíce hlasů v prvním kole hlasování, protože získal nadpoloviční většinu hlasů. „Děkuji za projevenou důvěru a podporu. Uvědomuji si odpovědnost, kterou tato funkce přináší,“ uvedl po zveřejnění výsledků. Poděkoval také bývalému děkanovi Hornicko-geologické fakulty profesoru Slivkovi, současnému rektorovi profesoru Snášelovi a současné děkance Hornicko-geologické fakulty profesorce Staňkové, osobnostem, které jej manažersky utvářely.
Prof. Igor Ivan je ostravský rodák a patriot, který si váží svého města, regionu i alma mater. Ve své odborné kariéře se věnuje geoinformatice, působí jako garant studijního programu, zavedl řadu nových předmětů, vedl desítky závěrečných prací a podílel se na modernizaci laboratoří katedry, na které odborně působí: Katedra geoinformatiky Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO. Ve výzkumu se zaměřuje na aplikaci prostorových analýz v dopravě a kriminalitě a dlouhodobě spolupracuje například s Policejním prezidiem.
Jeho zájem o manažerskou práci se prohloubil během vedení katedry. Postupně přijal odpovědnost i na univerzitní úrovni – nejprve jako proděkan, později jako prorektor. Ve funkci prorektora pro strategii a spolupráci působí 6 let a má na starosti agendu týkající se spolupráce a strategie univerzity s jejími partnery. V této roli se podílel na přípravě strategických dokumentů a vedl klíčové projekty jako REFRESH nebo U!REKA SHIFT, které posunuly univerzitu v oblasti vědy, výzkumu i mezinárodní spolupráce.