Do roku 1952 se jazyky na VŠB vyučovaly pouze formou lektorátů a to již v tzv. příbramském(1904-1945) a v ostravském období (1945-1952). Na podzim roku 1952 zde byla ustavena Katedra ruského jazyka, která měla pouze 3 interní pedagogy a byla celoškolským zařízením. 1. února 1955 došlo ke zřízení katedry jazyků v dnešním pojetí pod oficiálním názvem Katedra jazyků při rektorátě VŠB.
V proměnách času docházelo ve výuce jazyků k různým změnám či k prioritám ve výuce. Například po ukončení 2. světové války byla z nabídky jazyků na čas vyloučena němčina. Později se pak stává povinným jazykem pro všechny posluchače školy ruština. Vyučovaný povinný předmět byl do indexu zapisován jako „Technická ruština“.
V akademickém roce 2009/2010 působí na katedře 46 interních pedagogů a 3 nepedagogičtí pracovníci. V čele katedry stojí PhDr. Julie Švábová, hispanistka a anglistka. V současnosti se zde studenti VŠB-Technické univerzity Ostrava mohou učit nejen angličtině, němčině, ruštině, španělštině a francouzštině, ale zahraniční studenti se zde naučí i češtině. Největší zájem studentů technické univerzity je o výuku angličtiny, vzestupnou tendenci zájmu o studium zaznamenáváme u ruštiny a španělštiny.
Katedra jazyků je celoškolským pracovištěm a zajišťuje výuku na všech sedmi fakultách VŠB-TUO a ve všech formám studia.
Katedra jazyků VŠB-TUO by se měla po plánované výstavbě nové Vědecké knihovny v Ostravě přestěhovat jejích prostor.“ "Katedra jazyků zde jistě nalezne důstojné místo pro výuku jazyků nejméně na dalších padesát let“, říká vedoucí katedry PhDr. Julie Švábová.