Národní kulturní památka a evropské dědictví “Dolní oblast Vítkovice“, se nachází v bezprostřední blízkosti centra Ostravy. Vysoké pece a jejich technologická součást sousedí s areálem bývalého dolu “Hlubina“ a takto unikátně na jednom místě podchycuje technologický tok UHLÍ – KOKS - ŽELEZO.
Dolní oblast Vítkovice se pyšní zcela unikátními technickými památkami, které se tímto projektem navrací zpátky do života. Vznikem industriálního parku dostanou dnes umrtvené objekty novou funkci a využití. Nejcennější objekty by měly být regenerovanými skvosty industriální historie a architektury. Prostory by měli využívat jak členové sdružení DOV, tak město Ostrava, Moravskoslezský kraj, školy, univerzity a další instituce, které v regionu sídlí. Na projektu se významně podílí i jeden z nejuznávanějších českých a evropských architektů Josef Pleskot.
Například takzvaná VI. energetická ústředna by měla projít regenerací v interaktivní muzeum, výukový prostor a speciální laboratoře, v nichž by mimo jiné měla probíhat i přímá interaktivní výuka v technických oborech.
„V získávání mladých talentovaných lidí je třeba být proaktivní a přesvědčit je o tom, že volba takového povolání je pro budoucnost jejich i naší volbou správnou. Ukázat jim, o čem jsou technické obory, že nejde jen o to technologií využívat, ale také je i vytvářet. Proto se takového projektu zapojujeme, chceme nechat naše potenciální studenty nahlédnout pod pokličku toho, jak věci fungují“, říká rektor VŠB-TUO prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.
Strojírenské Vítkovice a univerzita se dlouhodobě setkávají při spolupráci na společných projektech, které řešily či řeší řadu zadání : od nových postupů ve výrobě, přes zvyšování kvality technického vzdělávání až po popularizaci a propagaci vědy a výzkumu.
Obnova hlavních částí národní kulturní památky se plánuje do roku 2013.
Výstava je v aule VŠB-TUO zpřístupněna až do konce roku.