Jan Fuxa vyrůstal až do VŠ studií ve Frenštátě pod Radhoštěm v prostředí ateliéru dědečka Jana Lochmana, profesionálního fotografa, který jej velmi ovlivnil.Ve svých 12ti letech zvítězil ve své kategorii v krajském kole soutěže umělecké tvořivosti mládeže – akvarelem, znázorňujícím výhled z kuchyňského okna do zahrady.
Po ukončení středoškolských studií se rozhodl pro Strojní fakultu VŠB, po jejíž absolvování byl zaměstnán ve Žďárských strojírnách, Výzkumném ústavu hutnictví železa, odtud na konkurz přešel v roce 1985 na Katedru pružnosti a pevnosti VŠB v Ostravě.
Na všech pracovištích uplatnil svůj tvůrčí talent v řadě mezinárodních i tuzemských patentů, autorských osvědčení i užitných vzorů, z nichž převážná většina byla také realizována. Podrobnější informace jsou uvedeny v encyklopedii „Who is who" vydané v roce 2005.
Během své plodné profesní praxe se průběžně věnoval výtvarnému umění. Absolvoval Sochařskou konzervatoř u akademické sochařky V. Havlíčkové, kurzy figurální kresby u prof. Nedvěda (pedagoga UMPRUM Praha). Od dětství se věnuje olejomalbě, od roku 2004 přibírá do okruhu svých zájmů digitální fotografii, aby vytvářel své „foto-grafiky" – to je fotografie namnoze poznamenané malířskou technikou za užití tabletu, kreslicího pera, dokreslované ve vrstvách s užitím grafického programu na PC.
Ve svém životě se vždy odmítal zařadit do těsných přihrádek konstruktérské, výpočtářské, vědecké či umělecké činnosti, neboť je přesvědčen, že všechny tyto lidské aktivity vyvěrají z jedné, univerzální tvůrčí schopnosti.
„Věda, umění a filozofie si nepřekážejí. Jsou si vzájemně tématy dalšího rozvoje, prohlubování, očisťování. Konečně: v pružnosti neučím posluchače soubor vzorečků, ale provádím je myšlenkovými postupy, které vedou k řešení daných úloh", říká o své práci Jan Fuxa.
FOTO-GRAFICKÉ obrazy Jana Fuxy můžete v galerii VŠB-TUO vidět až do 29. června 2011. Vstup do galerie je zdarma