Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2012!

Mezinárodní pěvecká tělesa opět zazpívají v Ostravě a okolí

Ve dnech 1.-4.9.2011 proběhne v Ostravě již druhý ročník Mezinárodního pěveckého festivalu Visegrádské čtyřky Ostrava - „V4fest“. Festival je organizován místním Akademickým pěveckým sborem Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a představí se na něm pěvecké sbory z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska.

Novinkou letošního ročníku je, že každý účastnický sbor bude mít k sobě jeden místní sbor partnerský, který se na koncertech také představí. Celkem tedy posluchači shlédnou 10 sborových těles na 7 koncertech.

„Program celého čtyřdenního festivalu bude velice barvitý a všestranný, vystupující jsou totiž především mladé energické univerzitní sbory," prozradil prezident festivalu Adam Soustružník z Akademického pěveckého sboru VŠB-TU Ostrava. „Také repertoár bude velmi rozmanitý, protože každý sbor zazpívá tradiční lidové písně, skladby polyfonní i písně 20. a 21. století," dodal. Vrcholem festivalu pak bude závěrečný koncert v neděli 4.9.2011 který proběhne v 15:00 v aule VŠB-TUO. Nejdříve se představí všechna tělesa samostatně a poté budou následovat společné skladby, které pro posluchače zazpívá všech 5 pěveckých sborů dohromady.

Mezi hosty festivalu vystoupí Akademický pěvecký sbor Slezské technické univerzity Gliwice (Polsko), ženský pěvecký sbor Canticorum Havířov (Česká republika), komorní ProVocal (Maďarsko) a univerzitní Pěvecký sbor Mladosť (Slovensko). Jejich místními partnerskými sbory budou Chorus Ostrava, česko-polský Dzwiek Karviná, Pěvecké sdružení ostravských učitelek, Sbor Lašan a Pěvecké sdružení Klimkovice.

První festivalová vystoupení proběhnou v pátek 2. 9.2011 ve Společenském domě v lázních Karviná Darkov, v Evangelickém kostele na Českobratrské ulici, v modlitebně Církve bratrské v Sadu Milady Horákové, pokračovat budou v sobotu 3. 9.2011 na kolonádě Jodových sanatorií Klimkovice a v kostele sv. Jiří v Brušperku. „Na každém z těchto koncertů budou mít posluchači možnost poslechnout si dva sbory, místní partnerský sbor koncert zahájí s kratším programem a následně budou pokračovat hosté festivalu," informoval Soustružník. Již zmíněný závěrečný koncert v neděli 4.9.2011, který rozezvučí aulu VŠB-TUO od 15:00, pak bude slavnostním ukončením a zároveň zlatým hřebem celého festivalu.

Více informací o průběhu festivalu, jednotlivých sborových tělesech a všech koncertech najdete na www.v4fest.cz.

Koncerty

Pátek 2. 9.2011 17:00 Akademický pěvecký sbor Technické univerzity v Gliwicích + Chorus Ostrava

Evangelický kostel, Husův sad, Ostrava-centrum

17:00 Pěvecký sbor Mladosť + Pěvecké sdružení ostravských učitelek

Modlitebna Církve bratrské, sad Milady Horákové, Ostrava-Mar. Hory

19:00 ProVocal + Dźwięk

Lázně Darkov, Karviná

Sobota 3. 9.2011 15:00 Pěvecký sbor Mladosť + Pěvecké sdružení Klimkovice

Sanatoria Klimkovice

17:00 Canticorum Havířov + Lašan Brušperk

kostel v Brušperku

Neděle 4. 9.2011 15:00 Společný závěrečný koncert

nová Aula VŠB-TUO, Ostrava-Poruba

Pořádající sbor: APS VŠB-TUO, sbor.vsb.cz

Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava vznikl z iniciativy studentů v roce 2007, od roku 2000 do této doby již působil jako středoškolský Komorní sbor EXIL. Sbor zpívá pod taktovkou Mgr. Jana Mlčocha, žáka prof. Lumíra Pivovarského, a Mgr. Kateřiny Milchové.

I díky nim sbor získal velký počet ocenění u nás i v zahraničí a v roce 2009 natočil své první CD s bohatým repertoárem. Mimo koncertování se APS pravidelně účastní mezinárodních pěveckých festivalů, mezi navštívené země patří např. Španělsko, Belgie, Maďarsko nebo Argentina.

Hlavní snahou Akademického pěveckého sboru VŠB-TUO je sdružovat mladé lidi s pozitivním vztahem ke sborovému zpěvu a dále své dlouholeté pěvecké i organizační zkušenosti letos podruhé realizovat v pořádání Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Visegrádské čtyřky Ostrava.

Kontakt:

Bc. Adam Soustružník, prezident Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Visegrádské čtyřky Ostrava

e-mail: adam_soustruznik@seznam.cz

telefon: +420 724 919 614