Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2013!

Veletrh Kariéra PLUS: Pro studenty jedinečná příležitost sehnat si práci

Asi stovka firem z Moravskoslezského kraje bude nabízet pracovní místa studentům vysokých škol. Na veletrhu Kariéra PLUS, který se uskuteční 13. března v aule Vysoké školy báňské -Technické univerzity Ostrava (VŠB –TUO).

Veletrh je určený pro studenty VŠB-TUO, Ostravské univerzity, Slezské univerzity a Vysoké školy podnikání. Studenti na něm mohou navázat spolupráci se svým budoucím zaměstnavatelem, anebo si jen udělat přehled o možnostech trhu práce.

Mezi firmami, které se na veletrhu každoročně objevují, je také Komerční banka. Na Kariéře PLUS oslovila desítky studentů, někteří se stali později jejími zaměstnanci.

„Studentů VŠB přijímáme každoročně několik. V roce 2011 k nám nastoupilo dvanáct absolventů, kteří dokončili studium ve stejném roce. Celkově jsme v roce 2011 přijali jednatřicet absolventů VŠB. Tuto školu považujeme za jeden z pěti nejvýznamnějších zdrojů našich budoucích vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců," vysvětluje Lukáš Mašek z Komerční banky.

Studenti a zaměstnavatelé si na veletrhu vysvětlí své vzájemné představy o pracovní pozici, platu a kariérním růstu. „Mladí lidé mají například často velmi zkreslenou představu o náplni práce bankovního poradce. Možnost budovat kariéru na takové pozici je pro některé studenty nemyslitelná, ale je tomu právě naopak. I na pozici bankovního poradce lze kariéru úspěšnětvořit," pokračuje Mašek.

Studenti se podle nějtaké zajímají o oblast distribuce, risk managementu a IT.Jejich nejčastější dotazy se týkají správné úpravy životopisu, dále je zajímá,nač se připravit při pohovoru a na jaké benefity mohou jako zaměstnanci dosáhnout. „Informují se také nabrigády a témata diplomových prací," dodává Mašek.

Studentipředstavují pro každého zaměstnavatele důležitou pracovní sílu. „Mladí lidé obohacují týmového ducha naší společnosti a přinášejí nové trendy. I pro nás je to důležité, protože od nich dostáváme zpětnou vazbu," uzavírá Mašek.

Kromě Komerční banky se na veletrhu objeví dalších více než 70 vystavovatelů, například firmy ČEZ, ArcelorMittal, či stavební firma Vces. Mezi firmami, které se letos představí nově, jsou například Exxon mobil, PV – Czech, Linde Gas a Motorola.

Workshop je novinka

Po organizační stránce přinese letošní, pátý ročník Kariéry PLUSzměnu. Tou je oddělení veletrhu od konference. „Obě akce byly součástí projektu Kariéra PLUS. Konaly se v jednom termínu, ale protože se každoročně obě části víc a víc rozšiřují, rozhodli jsme se udělat veletrh na jaře a konferenci na podzim," vysvětluje tisková mluvčí Kariéry PLUS Alice Šustková.

Novinka čeká především studenty VŠB-TUO. Na veletrhu pro ně bude připraven workshop na téma první zaměstnání. Dozví se, podle čeho si mají vybrat prvního zaměstnavatele, jak se chovat u pracovního pohovoru a na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvy.

Workshop připravuje Kariérní centrum VŠB-TUO stejně jako testování studentů Hoganovými testy. „Jsou to velmi spolehlivé a podrobné testy, díky nimž uchazeč zjistí, na jaký typ práce by se měl orientovat a pro co se nejlépe hodí," vysvětluje Silvie Šmajstrlová, která Kariérní centrum vede.

Veletrh Kariéra PLUS pomáhá snižovat nezaměstnanost absolventů vysokých škol. „Pro představu, největší skupinou nezaměstnaných absolventů v kraji jsou lidé se středním odborným vzděláním s maturitou, těch je v rámci všech nezaměstnaných víc než 35 procent. Vysokoškoláků je 18,5 procent. Také to není málo, proto vítáme každou příležitost, která pomůže nezaměstnanost vysokoškoláků snížit," říká Vladana Piskořová z Úřadu práce v Ostravě, který je jedním z partnerů veletrhu.

Kontakt pro novináře:
Mgr. Alice Šustková