Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2013!

Jak zabodovat na veletrhu práce? Mít po ruce životopis.

Absolvent vysoké školy ve frontě nezaměstnaných na úřadu práce. Tento špatný sen se mnoha studentům vysokých škol v Moravskoslezském kraji naštěstí nemusí vyplnit.

Na veletrhu Kariéra PLUS, který se uskuteční 13. března od 9 hodin v aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB –TUO), si mohou vytipovat a vybrat svého budoucího zaměstnavatele. Pro studenty z VŠB-TUO, Ostravské univerzity, Slezské univerzity a Vysoké školy podnikání snad lepší příležitost není. Před rokem ji využil i Michal Krupa.

Pětadvacetiletý student informatiky a výpočetní techniky na Vysoké škole báňské – TUO díky veletrhu získal místo jako odborník na počítačové sítě v renomované firmě Tieto v Ostravě.

Ne každý student sežene místo ještě během studia. Většina firem chce lidi s praxí. Jak se vám podařilo získat zaměstnání?

Nebýt veletrhu Kariéra PLUS, který Vysoká škola báňská pořádá, tak bych ta cesta byla složitější. Avšak firmy tu poslaly své zástupce právě proto, aby zahájily spolupráci se studenty, jako jsem já. Byla to jedinečná příležitost.

Jak to na takovém veletrhu probíhá? To si student přijde k informačnímu kiosku nějaké společnosti a řekne, že chce místo a dostane ho?

Když to zjednoduším, tak ano, ale musíte na sebe vhodným způsobem upozornit a zanechat kontakt. Já byl na Kariéře PLUS celkem třikrát. Dvakrát jsem tam byl jen tak, abych získal přehled, a nic z toho nebylo. Vloni jsem se však pořádně připravil. Vytipoval jsem si firmy, které bych mohl oslovit a za jejich zástupci přišel s vytištěnými životopisy v ruce. Za firmu Tieto tam byly dvě slečny, které mi slíbily, že kontakt předají příslušnému člověku u nich ve firmě. A skutečně. Za tři dny mi volali a pozvali mě k pracovnímu pohovoru. Dneska jsem jedním z řadových zaměstnanců, zkušební dobu jsem zvládl a dostal jsem smlouvu i na další období.

Jak se dá zvládat denní studium a práce?

Dá, i když je to i tím, že do školy nemusím chodit tak často jako v prváku. Jsem v posledním ročníku a skoro všechny předměty už mám klasifikované. Zbývá jen dopsat diplomovou práci. Šéf mi vychází vstříc, na státnice dostanu volno.

Co byste poradil ostatním spolužákům, kteří budou ve škole končit a shánějí práci?

Aby si rozmysleli, kde chtějí pracovat, co chtějí dělat a nebáli se jít si za svým. Příležitost nepřichází každý den a veletrh, kde potenciální zaměstnavatelé za studenty přijdou až na jejich školu, je jedna z nich.

Informace k veletrhu: Letošní ročník Kariéry PLUS je pátým v pořadí. Zúčastní se jej přes 70 vystavovatelů a očekává se opět velká návštěvnost – minimálně pět tisíc studentů. Mezi firmami, které se představí, jsou například Skupina ČEZ, ArcelorMittal, Komerční banka, Visteon-Autopal, Vces, letos nově také Exxon mobil, PV – Czech, Linde Gas a Motorola.

Partnerem veletrhu je mimo jiné také Úřad práce v Ostravě. Veletrh Kariéra se koná 13.3.2012 v aule VŠB-TUO od 9-15 hodin. Je přístupný i veřejnosti, i když je primárně určen studentům a absolventům vysokých škol.

Vloženo: 12. 3. 2012