Vítězové zaujali návrhem bezpečné slepecké hole či dynamickým tlumičem nárazníků. Cenu publika si odnesl návrh mobilních účtenek. Některé z vítězných nápadů budou dále rozvíjeny. Pro děti to bude znamenat, že jejich vize bude mít rešerši Úřadu průmyslového vlastnictví a pokud zaujme některou z firem, může se stát komerčně vyráběným produktem.
Jako nejlepší nápad byla vyhodnocena bezpečná slepecká hůl, kterou přijely představit děti z Frýdku-Místku. „Po zhlédnutí reportáže o životě slepců mě napadlo, že spousta problému se zakopáváním by šla vyřešit zabudováním detektoru malých předmětů", vysvětluje Nikol Greschnerová, jedna z autorek nápadu. „Hůl by měla zabudovanou také GPS, aby mohla pomoct v případě ztráty orientace", dodává žačka. Publikum zase zaujaly mobilní účtenky, které představily děti z Opavy. „Už vás nebaví zmačkané účtenky, které plní peněženku, ztrácí se, a když se náhodou neztratí, po čase úplně vyblednou?" lákal při prezentaci mobilních účtenek tým žáků ze Základní školy Boženy Němcové." Je zde řešení. Účtenky se budou ukládat na speciálním serveru, kde k nim budete mít přístup ze svého mobilního telefonu".
Děti své technické inovace vytvořili v týdenním programu Třída vynálezců, podle kterého na základních školách vyučují popularizátoři vědy a techniky z VŠB-TUO. Program, zakoupený z holandské nadace Kids and Science, pracuje s přirozenou zvídavostí a fantazií dětí. „Technickou tvořivost rozvíjí ve třech fázích, které by se daly shrnout do hesel poznej, zkoumej, inovuj", vysvětluje lektorka Třídy vynálezců, Anna Krausová. Technická univerzita tímto typem aktivit reaguje na dlouhodobý úbytek talentovaných zájemců o studium. „Snažíme se v dětech probudit zájem o techniku už na základních školách, potom už je často pozdě", vysvětluje Martin Duda, ředitel Centra podpory inovací VŠB-TUO. „Programem prozatím prošlo přibližně 500 dětí z 16 tříd z celého Moravskoslezského kraje. Zpětná vazba ze škol je velmi pozitivní. V tuto chvíli jsme plně vytíženi až do konce školního roku", dodává Duda.
Akce je součástí projektu financovaného z fondu Evropské unie s názvem Tvoje budoucnost - Tvoje volba. Projekt mají v České republice na starosti VŠB-TUO a sdružení počítačových expertů IT Cluster.