Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2014!

Biomimetika - inspirace přírodou

V pondělí 4. března 2013 zahajuje v galerii VŠB-TUO výstava s názvem Biomimetika - inspirace přírodou. Pod tímto tajemným názvem se skrývají panely s fotografiemi, pořízenými elektronovým mikroskopem. Výstava je putovní, již ji mohli zhlédnout návštěvníci v Bratislavě či Arboretu Nový Dvůr u Opavy. Gabriela Kratošová, Ivo Vávra, Vladimír Půlpán, Vítězslav Plášek, to je čtveřice organizátorů této nevšední a velmi poutavé výstavy.

Biomimetika je vědní obor, který zkoumá zajímavá konstrukční a materiálová řešení v přírodě u živých organismů a snaží se je napodobit a využít k vývoji nových materiálů a technických řešení.

Přírodu vnímáme většinou v takových rozměrech, které nám umožní vnímat náš zrak. Máme-li možnost, můžeme si rostlinný nebo živočišný objekt zvětšit pod lupou nebo optickým mikroskopem. Už tehdy objevujeme nové struktury a žasneme nad jejich dokonalostí, krásou a zároveň funkčností.

Člověk nemusí být vědcem, ani umělcem, aby byl naplněn úžasem nad fantastickými obrazy, které mu umožňují pohledy na nové, dosud nevídané světy. Jsou to světy plné tajemství, vzrušující krásy, fantaskních tvarů a struktur. Jejich podstatou je KRÁSA, HARMONIE, ŘÁD A ÚČELNOST.

Tyto obrazy svou fantaskností, imaginací, krásou i svou nekonečnou variabilitou daleko překonávají všechny abstraktní malíře a umělce. Přitom jsou jen věrným obrazem reality, která je skryta našemu běžnému vidění okolního světa a je naší součástí a přirozeností. Ukazují nám provázanost našeho makrosvěta s mikrosvětem. Zároveň potvrzují dávnou moudrost, že „Jak nahoře, tak dole." V mikrofotografických obrazech se propojuje věda s uměním a krása s poznáním. Mikrofotografie tak rozšiřuje naše vidění a poznání světa o nové dimenze, odhaluje nám krásu a dokonalost stvoření.

Výstava Biomimetika - inspirace přírodou je v galerii VŠB-TUO zpřístupněna až do 29. března 2013. Vstup do galerie je zdarma.

Vloženo: 27. 2. 2013
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět