Jde o setkání, které pro studenty pořádá Fakulty strojní spolu se Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje a je zárodkem obnovených Kabinetů techniky, pořádaných nejen Katedrou energetiky. Uskuteční se v pátek 22. března od 10 hodin v místnosti B4.
„Nebude to klasická přednáška o energetice. Chci studentům i na humorných příkladech ukázat, jak to v praxi vypadá, když neexistuje žádná energetická koncepce, a to ani v České republice, ani v Evropské unii. Právě studenti technických oborů totiž mohou v budoucnu ovlivnit, aby se to změnilo," konstatuje Hüner. Podle něj se Evropská unie v energetice snaží postupovat bez ohledu na specifika jednotlivých zemí. „Představte si, že by chtěla Evropa jednotnou armádu a ušila by uniformy pro vojáky v jedné průměrné velikosti. Drobní Italové by z ní vypadávali a vysocí seveřané by se do ní nevlezli. Tak to teď unie chce dělat s energetikou," je přesvědčen Hüner s tím, že unijní chyby v energetických plánech Česká republika svými rozhodnutími, včetně toho o solárních elektrárnách, ještě posiluje.
Hüner je dalším zajímavým hostem. Už v první polovině března přijela za studenty do Ostravy Dana Drábová, předsedkyně pro jadernou energetiku České republiky. „Pro studenty je důležité, když mohou své poznatky ze studia porovnávat s informacemi od lidí z praxe. Navíc od lidí, kteří něco dokázali a jsou příkladem, kam to lze s kvalitním technickým vzděláním dotáhnout," komentuje akci vedoucí Katedry energetiky Dagmar Juchelková.
„Tuhle přednášku si určitě nenechám ujít. Vím, že Tomáš Hüner dobře zná region, dlouho pracoval jako ředitel tehdejší Severomoravské energetiky, jako bývalý náměstek ministra se orientuje ve fungování státní správy a jsou mu jasné i evropské souvislosti. Takto ucelený pohled na energetiku bychom těžko získali kdekoliv jinde," je přesvědčen nedávný absolvent doktorandského studia Katedry energetiky Stanislav Honus. Předpokládá ale, že na přednášku přijdou i studenti z dalších kateder Fakulty strojní a Fakulty elektrotechniky a informatiky. „Když dnes děláte jakýkoliv technický obor, tak se bez základních znalostí energetiky neobejdete. Dobře to vědí naši metalurgové, projektanti nebo technologové," doplňuje Honus.
Na přednášku se ale těší i samotný Hüner. „Nebudu jen povídat, budu i pozorně poslouchat. Moje vystoupení by totiž měli doplnit jednak pedagogové, ale i studenti. Ti navíc budou se svými prezentacemi soutěžit, tak jsem sám zvědavý, co objevného zazní. Mladí lidé totiž dokáží přinášet opravdu nečekaná řešení tam, kde my z praxe už někdy postupujeme podle zaběhaných systémů," uzavřel Hüner.