Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Slunce vychází v Japonsku

V pondělí 6. ledna 2014 zahajuje v galerii VŠB-TUO výstava fotografií s poetickým názvem s názvem „Slunce vychází v Japonsku“ ostravského autora Miroslava Pokorného.

Uprostřed evropské hluboké noci již nad japonskými ostrovy svítí slunce. Devítihodinový časový rozdíl musí zakalkulovat do svých pocitů každý, kdo se – byť nakrátko - stane Japoncem. Kdo je přitom připraven cítit tuto zemi (také) skrze objektiv svého fotoaparátu, se stává Japoncem dvojnásob nadšeným, okouzleným a šťastným.

Vystavený soubor fotografií Miroslava Pokorného má jediný cíl - přenést tyto emoce na diváka. Je především soustředěn na nositele Evropana okouzlujícího životního stylu – Japonce jako takové. Tentokrát představuje autor nikoliv své tradiční fotografie černobílé - zdůrazňující tvary, linie a odstíny - nýbrž snímky barevné, které podtrhují exotickou krásu japonských dětí, dívek a žen. Vyzdobená kimona uchvacují a okouzlují svojí nádherou a jedinečností, profesionální gejši a maiko pak svoji majestátností a neopakovatelným půvabem. Prostředí budhistických a šintoistických svatyň nebo nádherné japonské přírody tvoří navíc rámec pro dokumentaci neopakovatelných dojmů. Japonsko je země, kam se může každý stále vracet, země, která nezevšední a lidé, kteří imponují.

Autor fotografií Miroslav Pokorný, vědecko-výzkumný pracovník Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB - TU Ostrava, se jako absolvent oboru Tvůrčí fotografie ostravské Základní umělecké školy věnuje fotografování již dvanáct let. Svoje abstraktní fotografie černobílé, v posledních letech i dokumentární reportážní fotografie barevné, vystavuje v Galerii VŠB pravidelně.

Výstava se koná v galerii VŠB-TUO v 1. patře budovy rektorátu na ul. 15. listopadu v Ostravě-Porubě. Vernisáž se uskuteční v pondělí, 6. ledna 2014, v 17hod. Expozice je přístupná v pracovní dny v době od 8 do 17hod až do 31. ledna 2014.

Vloženo: 6. 1. 2014