Ve vestibulu budovy A budovy rektorátu v Ostravě-Porubě se představí Fakulta strojní. „Návštěvníci se nudit určitě nebudou", slibuje proděkanka pro zahraniční a vnější vztahy Sylva Drábková. "Představíme bakalářské studijní obory zahrnující problematiku strojírenství v celé její šíři: od konstrukce strojů, průmyslového designu, technické diagnostiky, strojírenské technologie, energetiky, automatického řízení, robotiky, hydrauliky a pneumatiky, aplikované mechaniky, až po dopravní techniku a technologie včetně dopravy letecké ", doplnila Drábková.
Fakulta strojní na Dni otevřených dveří představí také celou řadu zajímavých exponátů, uchazeči o studium si budou si moci vyzkoušet manipulaci s demonstračními modely, vyzkoušet si práci na trenažérech, řídit letadlo prostřednictvím simulátoru letu a seznámit se s principy, které nacházejí uplatnění zejména ve strojírenství. Své dovednosti a znalosti si budoucí studenti budou moci ověřit v soutěžích o zajímavé ceny.
Představeny budou i zajímavé studentské projekty, včetně studentské formule SAE, a také úspěchy studentů fakulty včetně možností uplatnění absolventů u partnerských firem.
Ve stejném dni se pro zájemce o studium otevře i zcela nová budova Fakulty elektrotechniky a informatiky, ve které začne výuka v akademickém roce 2014/2015. Zcela nové učebny, laboratoře a všechny studijní obory představí doktorandi i vyučující fakulty.
Hornicko-geologická fakulta se zájemcům o studium představí ve dvou dnech. V pátek 31. ledna a v sobotu1.února v budově auly, v místnosti NA 178. V průběhu obou dnů (vedle celé řady exponátů) účastníkům v premiéře představí nového komunikačního robota, který byl na Hornicko-geologické fakultě sestrojen v rámci projektu Svět vědy.
Studenti fakulty představí uchazečům environmentální laboratoře, pedagogové a studijní referentky budou pak připraveni odpovídat na konkrétní dotazy k vybraným studijním oborům nebo k podmínkám pro přijetí ke studiu na HGF.
VŠB-TUO vyvíjí dlouhodobě celou řadu aktivit pro popularizaci studia přírodovědných a technických oborů. Průmyslové podniky a firmy volají po kvalitních absolventech technických oborů, jejichž studia se mnozí středoškoláci obávají a často proto volí pro ně snadnější obory bez matematiky, fyziky či chemie. Je však zcela jisté, že po vystudování humanitních věd je rozšiřování kvalifikace směrem k technickým a přírodovědným oborům náročnější a často nemožné.