Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Malí vynálezci dnes na univerzitě prezentovali bezdotykovou popelnici nebo nápad na zkoušejícího robota

Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) dnes 110 dětí z 6 základních škol představovalo své nápady a vynálezy. Komise z nich vybrala 4 vítězné, vedle nich byly k vidění např. glóbus ovládaný hlasem nebo hledač klíčů. Tzv. Tržiště nápadů, jehož cílem je podpora technické představivosti dětí, navíc doprovázel technický pětiboj, ve kterém si děti mohly vyzkoušet třeba jak sestavit elektrický obvod nebo jak reaguje jedlá soda a ocet.

VŠB-TUO dnes pořádala již třetí Tržiště nápadů, na kterém děti z osmých a devátých tříd základních škol prezentovaly nápady na užitečná technická zlepšení. Jejich úkolem bylo přesvědčit návštěvníky, že právě jejich nápad stojí za podporu. „Děti mají fantazii, navíc se nebojí a své nápady dokáží prodat publiku", komentoval tržiště rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. „U nás ještě nejsme tak daleko ale v Holandsku, odkud myšlenka pochází, už byly některé nápady dětí dokonce patentovány", doplňuje. Porota, jejíž členové záměrně nebyli k rozeznání od běžných návštěvníků, ocenila tyto 3 nápady:

Nejlepší nápad: Patlička. Tento vynález je určen nejen pro profesionální, ale také pro amatérské hráče na bubny. Měnit za hry paličku za metličku je únavné. Vynález Jakuba D. Kaczmarczyka jednoduše, jedním pohybem ruky, potáhnutím k sobě, nebo od sebe, změní paličku na metličku, nebo naopak.

Nejlepší prezentace: Universal Clip in Hair. Univerzální spona do vlasů, podporuje jejich růst a výživu. S tímto výrobkem budou vaše vlasy nejen zdravé a husté, ale také velmi rychle porostou. Po roce používání až o 10 centimetrů za měsíc. Vtipnou prezentaci předvedli žáci ze ZŠ Lichnov.

Nejlepší prezentační materiály: Ledničko – ukazatel. Ledničku již nemusíte otevírat jenom proto, abyste zjistili, co máte k dispozici a kdy čemu končí datum spotřeby. Přehledný displej na ledničce vám nejen vše potřebné sdělí, ale také vám po zadání potraviny daný výrobek sám podá.

„Cenu publika získal Rostlináč, ten sice vypadá jako ruční vysavač, ale funkce je úplně jiná ", popisuje Martin Duda, ředitel Centra podpory inovací VŠB-TUO, v jehož prostorách se tržiště pořádá. „Publikum si tento nápad získal zejména svou praktičností. Vložením části rostliny do speciálních kleštiček se na obrazovce zobrazí tyto informace: O jakou rostlinu se jedná, v jaké je kondici a jak se o ni starat."

Odbornou tvořili zástupci velkých průmyslových podniků (Hyundai, Arcelor Mittal, Vítkovice a.s., OKD), Dolní oblasti Vítkovice, Technologické agentury České republiky a Krajského úřadu.

Děti své nápady vytvořily v rámci týdenního programu podpory technické tvořivosti Třída vynálezců. Speciální výukový program je lektorován podle holandské licence, kterou VŠB-TUO zakoupila od nadace Kids and Science. Výuka sleduje propracovanou metodiku tří jednoduchých kroků: zkoumej, odhal, inovuj. Za dva roky prošlo programem více než 800 dětí z celého Moravskoslezského kraje. Do konce tohoto roku bude program realizován na celkem 56 základních školách. Zájem o něj je natolik vysoký, že už je prakticky "vyprodán".

V minulých tržištích prezentovali žáci např. hlídač data spotřeby, který automaticky mění barvu podle principu semaforu na základě toho, jak dlouho je potravina v lednici. Další „vychytávkou" byla dámská kabelka, která pomocí jednoduchých návleků a suchých zipů mění barvu podle nálady a oblečení nositelky.

Doprovodným programem Tržiště nápadů byl technický pětiboj, ve kterém si soutěžní týmy vedle stavby hlavolamů vyzkoušely například demonstrační pokus s hořením butanu nebo třeba sestavení elektrického obvodu.

Tržiště nápadů a technický pětiboj jsou další z řady aktivit VŠB-TUO, kterými univerzita nenásilnou formou popularizuje techniku mezi dětmi a mládeží.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

má více než 160 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.

Vloženo: 29. 1. 2014