Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

VŠB – Technická univerzita Ostrava nabízí originální kroužky

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava připravuje již druhým rokem pro žáky základních škol a studenty středních škol zájmové kroužky i kratší kurzy se zaměřením na technické obory. V rámci kroužků přiblíží zájemcům o techniku využití nejrůznějších technologií v praxi.

Do konce letošního školního roku mají žáci 8. a 9. tříd ZŠ a studenti SŠ možnost zapojit se ještě do dvou kroužků. Prvním z nich je Robotika, kde si děti zkusí všechno od stavby robotického vozítka až po programování a řízení jednoduchého robota, který má znaky člověka. Druhým kroužkem je Co si přečteš čtečkou, který je zaměřený na nejnovější technologie. Přístup v rámci tohoto kroužku je velmi individuální, protože skupina je tvořena pouze třemi studenty. Termíny se domlouvají individuálně. V případě dotazů ke konkrétním kroužkům je možné kontaktovat přímo tým popularizátorů na e-mailu: popularizace@vsb.cz.

Celkem si od začátku školního roku 2012/2013 mohli zájemci ze základních a středních škol vybrat ze 17 tematicky zaměřených kroužků, které pro ně Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava připravila. V nabídce byla témata jako astronomie, robotika, geoinformační technologie, matematika, multimediální technika, fyzika a mnohé další. Některé kroužky probíhaly celý školní rok, jiné formou víkendových kurzů. Do dnešního dne kroužky úspěšně ukončilo více než 400 zájemců o vědu a techniku.

S velkým úspěchem se setkal například kroužek technické kybernetiky, kde se žáci a studenti seznámili se základy elektrotechniky, technickou zručností a výpočetní technikou. Sami si vyzkoušeli, jak je důležité vzájemné propojení těchto oblastí. V průběhu kroužku pracovali s elektronickými i robotickými stavebnicemi. Pro velký úspěch bude kroužek pokračovat i v příštím školním roce.

Velice atraktivní byl pro žáky základních škol kroužek Retro – kino, na kterém se malí vědátoři naučili zapnout a nastavit promítačku, založit do ní film, zaostřit, upravit zvuk, zkrátka vše, co je potřeba pro promítání. Kdo by v dnešní digitální době tušil, že dívat se na filmy z promítaček je tak zajímavé.

To ale není vše. V rámci popularizace vědy a techniky Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spustila v loňském roce také kampaň Zlepši si techniku, která má za cíl netradiční, moderní a srozumitelnou formou zvýšit povědomí o technických oborech. Momentálně mohou zájemci v rámci této kampaně navštívit putovní výstavu SVĚT VĚDY, na které jsou k vidění alternativní energetické suroviny, ztužidlo pro stavbu mrakodrapů, nezničitelné brzdy a řada dalších praktických ukázek vědecké a výzkumné práce. Vstup na akci je zdarma a během následujících týdnů bude výstava k vidění v Opavě (včetně zábavné science show s Michaelem Londesboroughem), Havířově a Bohumíně.

Více informací o výstavách a o tom, jak si zlepšit techniku, naleznete na www.zlepsisitechniku.cz.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková