„Účast a přijetí mladého studenta do kolektivu jako celku na slavnostním shromáždění čítajícím letos 350 účastníků, nejvyšších představitelů hornictví a hornického školství českého i zahraničního, zůstává pro každého z nich zážitkem na celý život. Pro převážnou většinu znamená jejich převtělení se ze „smrdutého" fuxe do Slavného semestra a tím jejich zařazení do slavné obce hornické i začátek jeho aktivního působení při rozvíjení a udržování hornických tradic", říká prof. Pavel Prokop, organizátor akce.
Slavnostního aktu se pravidelně zúčastňují nejvýznamnější osobnosti české hornické obce a také četné delegace významných hostů – horníků zahraničních.
Akce začíná tzv. „průvodem fuxů" (tak jsou v hornické hantýrce označováni adepti na přijetí do hornického cechu). Průvod vyjde v 14:00 hodin od mostecké tržnice a po nalezení „Slavného a vysokého nadlišáka" dorazí k Reprezentačnímu domu města Most tak, aby tam vlastní slavnost Skok přes kůži mohl být zahájen v 17:00 hodin.
Generálními partnery 125. Skoku přes kůži jsou Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu, Vršanská uhelná a.s. a Severní energetická a.s..
Pořadatel akce - Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO (HGF) je moderní fakultou, ve které se zcela unikátním způsobem propojují přírodovědecké disciplíny s technickými a ekonomickými obory.
Její historie sahá až do roku 1716, kdy byla v Jáchymově založena nejstarší báňská škola. V průběhu staletí se pak měnily forma a délka výuky, působiště výukových institucí i organizační podoba báňského školství. Poslední významnou změnou lokalizace bylo přestěhování Vysoké školy báňské do Ostravy v roce 1945, po kterém v padesátých letech minulého století následovalo dělení školy na fakulty. Současná Hornicko-geologická fakulta vznikla v roce 1959 spojením samostatné Hornické fakulty a Geologické fakulty.
HGF nabízí v současné době v rámci prezenčního nebo kombinovaného studia více než 35 studijních oborů, které se specializují na životní prostředí, geologii, geodézii, biotechnologii, geovědní a montánní turismus, geoinformatiku, ekonomiku, automatizaci a řízení v oblasti surovin nebo aplikovanou fyziku. Jako jediná fakulta v rámci České republiky umožňuje vysokoškolské studium vybraných hornických oborů.
Kontakt pro média:
Klára Janoušková
E-mail: klara.janouskova@vsb.cz
Mobil: +420 733 627 896
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
má více než 160 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.