Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2016!

Žáci a studenti dokázali, že přírodovědné obory nejsou nudné! Odborné porotě i spolužákům!

12 žáků základních a středních škol z Ostravy a okolí prezentovalo 7. května 2014 před porotou i laickým publikem odborná témata z matematiky, chemie, fyziky a techniky. Finalisté soutěže, která vznikla jako součást projektu Svět vědy na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO), se úkolu zhostili na výbornou. Finále soutěže, která vznikla na motivy britské soutěže FameLab, se konalo v aule univerzity.

3 základní školy a dvě střední školy se zapojily do soutěže Zlepši si techniku, která měla za cíl představit libovolné téma týkající se přírodních věd nebo techniky nejen odborné porotě, ale také laické veřejnosti. Představit věcně správně, srozumitelně a také zábavnou formou. To vše za pouhé 4 minuty a s použitím názorných pomůcek, které si soutěžící přinesl. Do finále postoupili nejlepší žáci z každé školy ve dvou kategoriích.

Fyzika či chemie jsou předměty, které v žácích mohou vzbuzovat obavy. Pokud některé zákonitosti z nich představí jejich spolužák zábavnou formou, je to cesta, jak tyto obory zlidštit a přiblížit. Žáci si pokusy z chemie či fyziky upravili často do podoby divadelního představení nebo show. Dokázali tím nejen porotě, ale i spolužákům, že věda není nuda.

Vítězem I. kategorie se stala Rozálie Lahutová, studentka kvarty osmiletého Mendelova gymnázia v Opavě se svým představením s chemickou tematikou „Drsnej krvák".

Ve II. kategorii zvítězil Daniel Balhar, student 1. ročníku Mendelova gymnázia v Opavě s vystoupením s fyzikální tematikou „Závod vajíček".

Porota i pořadatelé pochválili nejen vítěze, ale všechny účastníky finále za jejich originalitu, odvahu a snahu. Velký dík také patří učitelům, kteří žáky připravovali a motivovali k úžasným výkonům. Věříme, že dnešní příjemné dopoledne s popularizací vědy a techniky nebylo poslední, a že se za rok sejdeme ve větším počtu. Už teď studenti odcházeli s nápady, jak svá vystoupení pro příště vylepšit.

Vloženo: 7. 5. 2014