Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Soutěží u nás mladé talenty astronomie

V květnu 2014 vrcholí 11. ročník Astronomické olympiády ústředními koly v Ostravě a Brně. 15 finalistů kategorie CD pro studenty 1. a 2. ročníků středních škol se utká ve dnech 15. a 16. 5. 2014 v areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava a 50 finalistů kategorie EF a GH pro žáky 6. až 9. tříd základních škol se sjede o týden později na Hvězdárnu a planetárium Brno. Finalisté z celé České republiky prošli náročným sítem školních a krajských kol.

Astronomická olympiáda je určena zájemcům o přírodní vědy a astronomii a také všem, kteří si chtějí poměřit své znalosti. Probíhá na základních školách, víceletých gymnáziích a středních školách. Nad finále v Ostravě převzal záštitu rektor VŠB - TU Ostrava, prof. Ivo Vondrák. Studenti zde budou řešit astronomické úlohy ve dvou několikahodinových blocích. První proběhne ve čtvrtek 15. května odpoledne a druhý v pátek 16. května dopoledne. Výherci si pak odvezou kromě diplomu i hodnotné ceny. V rámci doprovodného programu čeká účastníky zajímavá exkurze do Energetického centra Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB - TU Ostrava. Jedná se o unikátní pracoviště, kde studenti spolu s pedagogy vyrábějí automobily „poháněné Sluncem" a zkoumají další alternativní zdroje energie.

Astronomickou olympiádu pořádá Česká astronomická společnost ve čtyřech věkových kategoriích, dvě z nich tradičně zajišťuje Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě. Finále nejstarší kategorie AB se pravidelně koná v březnu, aby se do něj mohli zapojit i studenti maturitních ročníků. Účastníci v nižších kategoriích se svých finálových klání dočkají vždy v květnu (kategorie CD v Ostravě, EF a GH v Brně nebo Praze). Soutěž je zařazena a podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

má více než 160 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.

Vloženo: 15. 5. 2014