Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Absolvent VŠB-TUO Pavel Klega se vydává stopem na cestu kolem světa

Informatik s láskou k cizím jazykům a kulturám chce za tři roky objet stopem celý svět. Rád by svou aktivitou inspiroval studenty VŠB-TUO k cestám do zahraničí. Jeho cesta začala v neděli 31. srpna v 15 hodin v Hlučíně.

Pavel Klega je dobrodruh, sportovec, polyglot a informatik. Pochází ze severní Moravy z města Hlučín u Ostravy. Absolvoval Fakultu elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO a v rámci studia se vydal na jednoletý výměnný pobyt Erasmus do anglického Coventry. Toto sám označuje za významné rozhodnutí pro svůj další rozvoj. „Už od střední školy jsem měl potřebu něco velkého dokázat. Studoval jsem průmyslovku v Ostravě a měl jsem takový pocit, že bych měl vynalézt nějaký nový obvod, nový druh žárovky nebo jakékoliv nové zařízení. Tímto pocitem hodně žiju. A teď mi v podstatě přišla do cesty vize objet svět. Aby to pro mě bylo fakt zajímavé, rozhodl jsem se, že ji pojedu celou stopem", říká Pavel Klega.

Absolvent VŠB-TUO vyrazil na své cesty v neděli 31. srpna 2014 z rodného Hlučína. Na cestách Pavla baví poznávat místní kulturu, lidi a kuchyni. Rovněž se rád učí cizím jazykům. Již ovládá angličtinu, španělštinu a francouzštinu, učí se rusky a ještě by se chtěl pustit do arabštiny.

Pavel byl nejdále stopem v Istanbulu, nejrychleji dojel do Minsku za 24 hodin a nejdéle stopoval 3 týdny po Balkáně. Nejdéle na stopu čekal 8 hodin. Nedávno si ještě stopem odskočil do Izraele. Pavel za posledních 10 let navštívil 25 převážně evropských zemí. Všechny jeho cesty a pobyty v cizích zemích měly dopad na jeho osobnost a pohled na svět. Na cestu má Pavel našetřeno 150 tisíc korun a co bude dělat, když mu finance dojdou? „Tak si vždycky můžu najít nějakou práci a vydělat si na další cestu. Ale spíš chci utrácet co nejméně - myslím, že jsem opravdu hodně skromný a moc toho nepotřebuji. Nejvíc mě budou stát víza a jídlo. Pokud vše půjde dobře, vystačím si s tím, co teď mám, na celé dva roky", říká mladý cestovatel. „Chci dokázat, že je možné cestovat bez potřeby mnoha peněz. Rád bych porozuměl tomuto světu a lidem, kteří jej obývají. Přeji si naučit se věci, které se neučí ve školních lavicích. Chci inspirovat ostatní lidi, aby přestali odkládat svůj život a začali si plnit své sny. Svou cestu zprostředkuji skrze blog a měsíčníky plné příběhů, fotek a videí", doplňuje.

Z Evropy vyráží do Asie. Z jihovýchodní Asie do Oceánie a přes Tichý oceán do Střední Ameriky. Dále do Severní Ameriky, Jižní Ameriky a přes Atlantský oceán na jih Afriky. Odtud na sever přes celou Afriku a skrz Blízký Východ zpátky do Evropy. Návrat do Hlučína plánuje za 3 roky.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

má více než 160 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.

Vloženo: 2. 9. 2014