Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Univerzita třetího věku: ještě je čas podat si přihlášku!

Obor Energetika třetího tisíciletí opět v tomto školním roce otevírá Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) v rámci Univerzity třetího věku. Dvouletý studijní obor pro seniory zahajuje výuku již 6. října 2014. Přihlášky mohou budoucí studenti podávat osobně, nebo elektronicky na studijním oddělení Fakulty strojní.

„Jsem energetik, tak mě novinky v oboru zajímají," vysvětluje třiašedesátiletý Václav Černík, který pracuje ve společnosti ČEZ. Celkem pochopitelně patřil mezi studenty k těm, kteří se nejrychleji orientovali v přednášené problematice. „I tak jsem si hodně rozšířil obzory, pomohlo mi to vymanit se z rutinního přemýšlení," dodává. Nejvíce mu podle jeho slov daly besedy s odborníky z praxe, třeba s Tomášem Hünerem. Ale těšila ho i pravidelná komunikace s kolegy v ročníku.

Studijní obor Energetika třetího věku je dvouletý, jeden semestr, tedy polovina školního roku, stojí 500 korun. Přednášky se konají v pondělky jednou za dva týdny, a výuka je vždy rozdělena do tří celků o 45 minutách. Naprostá většina absolventů prvního ročníku z minulého školního roku přitom chce letos pokračovat, natolik je zajímavý obor oslovil.

„S účastníky univerzity třetího věku je radost pracovat. Pro každého z nás, pedagogů, to bylo vždycky takové osvěžení. Mají tolik opravdového zájmu, že by si z nich měli naši ostatní studenti brát příklad," říká Dagmar Juchelková, vedoucí pořádající katedry energetiky. Osobně chystá přednášku o své specialitě – o odpadech. Že nepůjde o žádné nezáživné teorie, dává tušit už poetický název - Pohádka tisíce a jedné noci o biomase a odpadech. Její kolegové budou hovořit o tom, co je ve skutečnosti vzduch, co mají společného káva, popcorn a fluidní kotel, nebo jak si doma pořádně zatopit. Samostatným tématem budou moderní energetické systémy.

První ročník univerzity v minulém školním roce absolvovali spolu s dalšími čtyřiadvaceti studenty také manželé Kořistkovi z Ostravy. Dnes už díky tomu například přesně vědí, jak si hlídat spotřebu plynu a jak ho pro svou domácnost nakoupit co nejlevněji. „Už nás žádný dodavatel plynu neoblafne rádoby výhodnou nabídkou. Teď již dobře víme, kde najít informace nezávislého zdroje," popisuje Dana Kořistková. S dalšími účastníky prvního běhu se shoduje, že pro ně byl návrat do školy po mnoha letech nejen cestou za poučením, ale vždy také příjemnou společenskou událostí. „Scházeli jsme se vždycky o půl hodiny dříve a diskutovali spolu. Byla to krásná setkání na dobré, i odborné úrovni," říká Dana Kořistková. Ani ona a její manžel si druhý ročník nenechají ujít.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

má více než 160 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.

Vloženo: 24. 9. 2014