Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Čtrnáctimetrový model radnice z papírových krabic bude od středy k vidění v ostravském Dvojhalí

Čtrnáctimetrový model radnice z papírových krabic bude  od středy k vidění v ostravském Dvojhalí
Model ostravské Nové radnice, vytvořený z 3 000 papírových krabic v měřítku 1:6, bude od středy 1. října 2014 vystaven v ostravském Dvojhalí. Stavba bude odhalena ve 13 hodin a stavitelé budovy se pokusí o zápis do České knihy rekordů. Už dnes a zítra se stavba v prostorách Dvojhalí dokončuje.

Model radnice bude přístupný ve Dvojhalí do 15. října 2014, hala je otevřená denně od 8 do 22 hod. a o víkendech od 10 do 20hod., vstup do Dvojhalí je volný.

Část modelu radnice byla postavena v rámci historicky prvního Srazu absolventů, který Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) uspořádala 12. září 2014. Jeho dokončení však zabránilo počasí.

„Model radnice bude opravdu věrný," prozrazuje prorektor pro mezinárodní vztahy a sociální záležitosti VŠB-TUO Jaromír Gottvald. „Samonosná maketa je postavena podle nápadu docenta Miloše Kvarčáka z Fakulty bezpečnostního inženýrství, který se inspiroval podobnou kartónovou stavbou ve Francii," doplňuje Gottvald. Stavba tak probíhá podle přesné studie, kterou vypracovali pracovníci katedry architektury Fakulty stavební pod vedením architekta Igora Krčmáře. Model tak bude vybaven například funkčními elektrickými hodinami umístěnými na věži tak, jako je tomu u reálné předlohy. Obří model radnice dosáhne výšky čtrnáct a šířky patnáct metrů, proto se stavitelé nevšední budovy pokusí o zápis do České knihy rekordů o největší papírovou stavbu. O zapsání rekordu rozhodnou zástupci České agentury pro rekordy.

Doc. Miloš Kvarčák, který stojí za myšlenkou věrný model radnice vytvořit, dále dodává: „Nová radnice je dominantou Ostravy. Jedná se o zajímavou tradicionalistickou stavbu a o symbol našeho města," popisuje záměr. „Bylo třeba zajít do archivu pro dobové podklady z roku 1924 a věže z roku 1929. Pak z toho bylo třeba udělat architektonické zjednodušení, takže jsem měl nejprve zmenšení 1:4, což vypadalo lépe, ale bylo by to opravdu velmi velké," popsal přípravy vzniku modelu architekt Igor Krčmář, pod jehož vedením studenti zmenšeninu tvoří.

K dokončení stavby bude zapotřebí vysokozdvižná plošina, lešení a z bezpečnostních důvodů budou přítomni také hasiči z Fakulty bezpečnostního inženýrství. Poté, co bude model vystaven ve Dvojhalí, předpokládají organizátoři, že bude umístěn před opravdovou Novou radnicí. Potom může být věnován základním školám, které o něj projeví zájem. Žáci si pak budou moci postavit jakékoli modely budov podle vlastní fantazie.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

má více než 160 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.

Vloženo: 30. 9. 2014