„Studenti středních škol se díky soutěži mnohdy poprvé setkali s moderními chemickými přístroji a nástroji odborných laboratoří a poradili si s nimi výborně," říká organizátorka soutěže Jarmila Černá z Centra projektové podpory VŠB-TUO. Finalisté soutěže byli nejúspěšnější v základních kolech na školách, kdy studenti řešili kvízy o vodě. Ta pak byla i hlavním tématem finálového dne.
Čtyři tříčlenná družstva složená ze studentů Mendelova gymnázia v Opavě, Střední průmyslové školy stavební v Opavě a Gymnázia Josefa Kainara v Hlučíně pak v průběhu úterního dopoledne 18. listopadu 2014 řešila laboratorní úlohy, týkající se chemických vlastností vody. Pod vedením Jiřího Pavlovského a Jiřiny Vontorové z Katedry chemie fakulty metalurgie a materiálového inženýrství studenti proměřovali obsah chloridů v minerální vodě, zjišťovali měrnou elektrolytickou vodivost a přítomnost vápníku a hořčíku v běžné minerálce, tzv. tvrdost vody.
Výsledky všech finalistů byly vynikající, o to složitější bylo vybrat ty nejlepší. Nakonec rozhodla přesnost všech měření a rozborů – což je pro chemiky vlastnost téměř nejdůležitější. Vítězi se tak stali studenti Mendelova gymnázia v Opavě - Lukáš Pala, Marek Mička a Eva Dvořáková. Odměnou všem zúčastněným byly nejen získané ceny, ale jak všichni finalisté zdůraznili, především zážitek a nová zkušenost - možnost setkat se s moderními přístroji a vybavením vysokoškolských laboratoří a využít je k vlastní práci.
„Voda je důležitá pro náš život. Ani si neuvědomujeme její každodenní potřebu a význam. Prostřednictvím této soutěže jsme měli příležitost se na vodu podívat jiným pohledem a hlavně vyzkoušet si práci chemika na špičkových přístrojích" konstatoval při závěrečném vyhodnocení Lukáš Pala z vítězného týmu.
„Studenti byli spokojeni, vyzkoušeli si moderní vybavení a například i vážení na 4 desetinná místa, což u nás ve škole není možné. Stejně tak poprvé měli možnost pracovat s automatickými pipetami a byretami" ocenila vybavení laboratoří Zdeňka Hanzlíková, učitelka chemie z Mendelova gymnázia Opava.
Soutěž „Bez vody není život" se konala v rámci projektu Ambasadoři vědy, který již třetím rokem realizuje VŠB-TUO na středních školách v Moravskoslezském kraji. V rámci projektu jsou pro studenty připravovány nejen odborné soutěže z oblasti fyziky, chemie a matematiky, ale především popularizační přednášky vysokoškolských pedagogů a doktorandů nabízející jiný pohled na přírodovědné a technické obory. Projektu se doposud účastnilo více než 6000 středoškolských studentů, především z gymnázií.