Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Planetárium Vysoké školy báňské se po třech letech otevírá veřejnosti

Po třech letech rekonstrukce se pro veřejnost opět otevírá Planetárium Ostrava, které je součástí Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Rekonstrukce, při které byla poprvé v České republice instalována hybridní projekce GOTO a E&S, přinese návštěvníkům celou řadu novinek: představí prostory s novými atraktivními expozicemi a umožní technicky vysoce kvalitní sledování projekcí. Planetárium se pro veřejnost otevírá v neděli 30. listopadu 2014 od 14.00 hodin.

„Rozsáhlá modernizace planetária za bezmála 150 miliónů korun umožnila nejen kompletní rekonstrukci budovy, ale hlavně modernizaci vybavení sálu planetária a vytvoření nového Experimentária", sděluje rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. „ Na návštěvníky čekají také zbrusu nové populárně naučné pořady, které nikde jinde neuvidí. Planetárium realizuje řadu aktivit, kterými se snažíme ukázat dětem přírodovědné obory hravým a poutavým způsobem", doplňuje Vondrák.

„Planetárium zůstalo jádrem objektu, ale naši snahou bude, aby se návštěvníci nesoustředili jen na jeho pořady. Nabídka se totiž značně rozšířila. Mohou si vyzkoušet různé pokusy v Experimentáriu, dozvědět se řadu zajímavých informací z různých přírodovědných oborů na velkoplošných panelech a interaktivních obrazovkách, shlédnout dokumentární filmy v kinosále, prohlédnout výtvarné výstavy v galerii Mira, bádat ve Výzkumáku nebo si při večerním pozorování vyfotografovat pozorované astronomické objekty", prozrazuje novinky Tomáš Gráf, vedoucí odborného týmu.

Špičkovou projekční technologií vybavený sál planetária se nachází v prvním patře, ve „válcové" části budovy, a jedná se o výjimečný prostor. V něm se na nové bezešvé projekční ploše o průměru 13,2 metrů nad hlavami návštěvníků rozzáří tisíce hvězd a celooblohová projekce je vtáhne během audiovizuálních pořadů přímo do centra dění.

Technologie projekce zakoupená od společností Evans&Sutherland z USA a GOTO z Japonska je schopná vytvořit fantastickou atmosféru a připravit velmi netradiční zážitky. V sále je také nová zvuková aparatura, nová 3D projekce i světelné efekty. Pultové hlediště má celkem sto nových polohovacích křesel.

Důvodem investice do hybridní projekce bylo mimo jiné sjednocení technického vybavení s většinou moderních planetárií v Evropě i zámoří. Jen tak se mohou v ostravském planetáriu uvádět i pořady vyrobené v zahraničí. A na úvod jich bude představeno veřejnosti hned několik.

Planetárium Ostrava se zaměřuje také na vlastní produkci. Budou tedy nabízeny i čtyři původní celooblohové projekce. Takový počet vlastních pořadů nemělo k dispozici při svém otevření žádné z nově vybudovaných digitálních planetárií v České republice.

Kinosál v přízemí byl vybaven novým projekčním plátnem a dataprojektorem s možností 3D projekce.

Západní kopule hvězdárny je vybavena novým dalekohledem o průměru 35 cm, návštěvníci budou mít možnost si pořizovat vlastní digitální fotografie vesmírných objektů novou CCD kamerou.

Novinkou a velkým lákadlem pro návštěvníky bude Experimentárium. Prostor, kde je možné experimentovat, zkoušet, hrát si a objevovat tajemství přírodních zákonitostí. K jeho vybudování byly využity prakticky všechny prostory, které byly dříve pro návštěvníky nepřístupné. Obsah Experimentária je rozdělen do několika tematických expozic: Do hlubin Země, Za světlem, Ke hvězdám, K planetám, Na oběžnou dráhu.

Pro zvídavé je vytvořen prostor zvaný „Výzkumák", kde školní či zájmové skupiny budou moci provádět nejrůznější praktické činnosti, které budou mnohdy navazovat na některé pořady v planetáriu.

V přízemí jednoho z křídel budovy se prostírá nejpoklidnější prostor celého objektu - Galerie MIRA. Zde se bude potkávat vesmír vědecký s vesmírem uměleckým. Dočasné výstavy představí nejen umělecká díla různých autorů, ale je to prostor i pro putovní interaktivní výstavy.

Novinkou je i venkovní amfiteátr se slunečními hodinami.

Kapacita sálů planetária zůstala zachována, doba, kterou návštěvník v planetáriu může strávit, se čtyřikrát prodloužila. Předpokládá se, že roční návštěvnost se zvýší z původních 50 000 na 90 000 návštěvníků.

VŠB-TUO získala finanční prostředky na modernizaci planetária z Evropských strukturálních fondů, konkrétně z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Planetárium bylo otevřeno v 80tých letech a po rekonstrukci pro něj začíná zcela nová éra. Stává se moderním centrem komunikace přírodních věd. Ale není ve své nové roli osamoceno. Jako zakládající člen České asociace science center (http://www.hvezdarna.cz/sciencecenter/ ) spolupracuje s podobnými institucemi napříč naší republikou.

V Planetáriu Ostrava se poučíte, i když si budete myslet, že relaxujete!

Otevírací doba

pondělí 10:00 - 14:00

úterý 8:30 - 14:00

středa 8:30 - 20:00

čtvrtek 8:30 - 20:00

pátek 8:30 - 20:00

sobota 14:00 - 20:00

neděle 14:00 - 19:00

Aktuální nabídku pořadů s přesnými časy jejich začátků s možností on-line rezervace najdou školy i veřejnost na webových stránkách.

Základní vstupné na pořady planetária je 90,- Kč pro dospělé a 70,- Kč pro děti. Detailní ceník je na webových stránkách.

Podrobnější informace naleznete na adrese www.planetariumostrava.cz

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Mobil: +420 733 627 896

Vloženo: 27. 11. 2014
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět