Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

LOFOTY – PERLA SEVERU: Kamil Übelauer představuje své fotografie v galerii VŠB-TUO

Amatérský fotograf a cestovatel Kamil Übelauer představuje v galerii Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava soubor fotografií, které pořídil při svém krátkém pobytu v Lofotech. Fotografie z ledového království budou v galerii k vidění od 2. do 27. února 2015.

„Lofoty leží asi 300 km za hranicí severního polárního kruhu a jsou součástí norského království. Od pevniny je odděluje velký mořský záliv zvaný Vestfjord. Souostroví má celkovou délku cca 240 km a je tvořeno asi 80 ostrovy, z nichž ty nejvýznamnější jsou propojeny silničními mosty a podmořskými tunely. Celková plocha souostroví činí 1 227 km2 a žije zde přibližně 24 tisíc obyvatel. Pro mě osobně byl pobyt v této části planety nezapomenutelným zážitkem, který bych si rád ještě někdy znova dopřál," přibližuje autor.

Kamil Übelauer strávil v Lofotech deset dnů v září 2013. Soubor fotografií, které ve své výstavní kolekci představuje, je výběrem toho nejlepšího, co během této poměrně krátké doby nafotografoval. Na svých snímcích se snažil zachytit Lofoty právě v takové podobě, jaké jsou – jako panenské území nedotčené civilizací ve své ryzí kráse.

Lofoty jsou obydleny převážně na svém jižním pobřeží, to severní je totiž často bičováno chladným vzduchem od Atlantiku, který má na svědomí velmi razantní změny počasí. Díky této skutečnosti nabízí severní břehy Lofot téměř panenskou přírodu beze stop civilizace. Mohutné skalnaté masívy zde vyrůstají přímo z mořské hladiny, pláže jsou zde pokryté pískem nebo obrovskými balvany, nejsou zde žádné komunikace a krajinu nehyzdí žádné stožáry, komíny ani jiné stavby.

www.ubefoto.cz

Vloženo: 2. 2. 2015