Platnost příspěvku skončila 7. 4. 2017!

Leda Pešatová představuje v galerii univerzity své Ostravské motivy

Výběr ze svých děl vystavuje v galerii VŠB - Technické univerzity Ostrava malířka a sochařka Leda Pešatová. Výstava pod souhrnným názvem Ostravské motivy představuje obrazy s tématikou města z let 1965-1989. Téměř každé z děl už dnes představuje historickou minulost jeho podoby. Výstavu mohou zájemci v galerii zhlédnout až do 29. dubna 2015.

Rodačka z Frýdku-Místku Leda Pešatová se od roku 1968 prezentovala na veřejnosti uspořádáním 36 samostatných výstav a účastí na společných výstavách Unie českých výtvarných umělců, jejímž je členem. Své obrazy rovněž pravidelně vystavuje s výtvarníky Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. S jejími díly se můžeme setkat v Ostravském muzeu, v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku a v Galerii Karla Svolinského v Kunčicích pod Ondřejníkem. Vedle malby obrazů (tempera a olej) vytvořila také řadu plastik a keramiky

Leda Pešatová ve svých dílech představuje nejen města, ale současně je i fascinována Beskydskou krajinou a lidmi. Její obrazy zachycují tuto krajinu se všemi proměnami tak, jak je autorka vnímá. V jejích dílem můžeme obdivovat prostor, světlo a vzdušnost.

Leda Pešatová absolvovala Obchodní školu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Později pracovala jako aranžérka a řadu let byla samostatnou výtvarnicí propagace v obchodním domě Ostravica v Ostravě.

V šestnácti letech se stala žačkou akademického sochaře Augustina Handzela. V Ostravě absolvovala šestiletou večerní výtvarnou školu. Byla členkou malířských kroužků v Ostravě (profesor Bedřich Knopp) a ve Frýdku-Místku (akademický malíř Bedřich Holáček). Technické problémy olejomalby konzultovala s akademickým malířem Josefem Kurzawou.

V roce 1990 přijata do Unie výtvarných umělců České republiky.

Výstava Ledy Pešatové je v galerii univerzity k vidění až do 29. dubna 205. Vstup do galerie je zdarma.

Vloženo: 1. 4. 2015