Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 8. 4. 2017!

Kosmické souvislosti Planetária Ostrava získaly 2. místo v celonárodní prestižní soutěži SCIAP

Kosmické souvislosti Planetária Ostrava získaly 2. místo v celonárodní prestižní soutěži SCIAP
Pracovníci Planetária Ostrava přivezli ocenění ze soutěže Science Approach (SCIAP), kterou uděluje Akademie věd České republiky. Cenu za 2. místo v kategorii Nový počin získali za projekt Kosmické souvislosti aneb astronomie pro školy. Ten zahrnoval produkci vlastních vzdělávacích pořadů, ke kterým si zaměstnanci planetária společně s partnerskými školami sami napsali scénáře, vytvořili pracovní listy, didaktické pomůcky a online testy.

„Projekt Kosmické souvislosti aneb astronomie pro školy, který realizujeme od dubna 2012 s 9 partnerskými školami, umožnil vytvořit čtyři atraktivní vzdělávací moduly obohacující výuku fyziky na školách. Důraz byl kladen na mezipředmětové vztahy fyziky s chemií a biologií," vysvětluje Tomáš Gráf, lektor Planetária Ostrava.

Každý vzdělávací modul projektu je tvořen audiovizuálním pořadem v planetáriu, programem praktické činnosti v areálu hvězdárny a planetária a tematickou výukou realizovanou s pomocí pořízené didaktické techniky přímo v domovské škole. Všechny vytvořené materiály jsou následně využitelné ve výuce i v dalších školách v Moravskoslezském kraji. „Pedagogové partnerských středních škol se do projektu zapojili jako spolutvůrci testů a výukových materiálů využitelných při práci s pořízenými didaktickými pomůckami a technikou," doplňuje spoluautorka oceněného projektu Ivana Češková. Na vizuální stránce projektu se podílelo ostravského QQ studio.

Slavnostní vyhlášení 4. ročníku soutěže SCIAP 2014 proběhlo ve středu 1. dubna 2015. Ceny za nejúspěšnější popularizační aktivity v oblasti vědy realizované v České republice byly uděleny celkem v šesti kategoriích. O cenách rozhoduje odborná porota složená ze zástupců médií, vzdělávacích i kulturních institucí. Cílem soutěžní přehlídky SCIAP je vyhodnocení nejúspěšnějších popularizačních aktivit vědy realizovaných na území ČR nebo v českém jazyce, dále pak popularizace vědy a prezentace Akademie věd České republiky. Vyhlašovatelem soutěže je Středisko společných činností Akademie věd České republiky, v. v. i. Soutěž je otevřena všem subjektům, které se vědou zabývají a vědu popularizují. Celkově bylo do soutěžního klání přihlášeno na 50 popularizačních projektů.

Planetárium Ostrava bylo otevřeno v 80. letech a po rekonstrukci v roce 2014 pro něj začala zcela nová éra. Rozsáhlá modernizace planetária za bezmála 150 miliónů korun umožnila nejen kompletní rekonstrukci budovy, ale hlavně modernizaci vybavení sálu planetária a vytvoření nového Experimentária. Planetárium Ostrava se tak stává soudobým centrem komunikace přírodních věd. Ale není ve své nové roli osamoceno. Jako zakládající člen České asociace science center spolupracuje s podobnými institucemi napříč naší republikou.

 

Vloženo: 3. 4. 2015
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět