1. července 2015 rozhodl Ústavní soud (ÚS), který dal VŠB-TUO za pravdu. Paragraf podle něj odporoval ústavnímu pořádku. Vyhověl tak návrhu Nejvyššího správního soudu. Zákon se už v mezičase změnil, a tak ústavní soudci pouze zpětně konstatovali její protiústavnost, což má vliv na starší, dosud neskončené spory.
„Jde zejména o to, že o domnělých pochybeních při vyhlašování veřejných zakázek rozhodovali alespoň v našem případě úředníci ministerstva školství, přičemž proti úřednímu výkladu nebyla možnost soudního přezkoumání. To bylo pro projekty rizikové", vysvětluje ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič.
„Zažili jsme také případ, kdy ministerstvo školství poukázalo na možné porušení zákona o veřejných zakázkách, postoupilo věc k přezkoumání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který rozhodl, že zákon porušen nebyl. Ministerstvo toto rozhodnutí akceptovalo, ale následná kontrola tentokráte úředníků Ministerstva financí vše předchozí ignorovala a konstatovala opět možné porušení zákona. Tato záležitost není k dnešnímu dni uzavřena, ale dnešní rozhodnutí Ústavního soudu nám i v této věci umožní účinnější obranu", doplňuje Palkovič.
Ústavní stížnost se týkala konkrétně zrušení ustanovení § 14e zák. č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, které vylučovalo soudní přezkoumání rozhodnutí úředníků. VŠB-TUO podala tuto stížnost s návrhem na jeho zrušení v dubnu 2014.