Na praktickém semináři „Postav si svůj solární kolektor" se mohou zájemci seznámit se strukturou teplovodního slunečního kolektoru a pod vedením zkušených instruktorů si vyrobit a sestavit jeho jednotlivé komponenty a uvést soustavu do provozu.
„Slunce je nevyčerpatelný zdroj energie. Především však za dodávku energie ze Slunce není nutno platit. Náklady na takovou energii jsou stanoveny pořizovacími investicemi do technologie, která nám umožní sluneční energii prakticky využívat. Hlavními komponenty takovéhoto řetězce jsou například solární kolektory, v nichž ohříváme teplonosné medium. Toto předává tepelnou energii vodě v akumulačních zásobnících," říká Bohumil Horák z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.
Součástí semináře „Postav si svůj solární panel" bude prohlídka Společného výzkumného a monitorovacího centra TRIANON – VŠB-TUO, v rámci kterého bylo vybudováno modelové řešení energeticky nezávislého objektu pro rodinu, obec, město či region.
Praktický seminář „Postav si svůj solární kolektor" je jednou z řady aktivit programu Napájení sluncem, který každoročně pořádá Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava. Program Napájeni Sluncem je realizován od roku 2001. Jeho význam podtrhují stále se zvyšující počty účastníků z řad středoškolské mládeže. Zájem veřejnosti i médií o alternativní zdroje energií a jejich využívání roste. Program se v průběhu let podařilo rozšířit i do dalších zemí jako např. Bulharsko, Island, Jordánsko nebo Litevsko. V roce 2011 se partneři programu dohodli na rozšíření aktivit programu o exhibice, semináře a přednášky související s problematikou termálních solárních systémů.
Kontakt pro média:
Klára Janoušková
E-mail: klara.janouskova@vsb.cz
Mobil: +420 733 627 896
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
má více než 165 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve třech univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech
v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.