Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2016!

Další krok na cestě k rozvoji českého HPC

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava otevírá v začínajícím akademickém roce nový doktorský studijní program Výpočetní vědy. Jedná se o v České republice jedinečný studijní program zaměřený na problematiku vysoce náročných výpočtů, jež odborníci nazývají High Performance Computing (HPC).

Jeho garantem je proto IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které v současnosti provozuje nejvýkonnější výpočetní prostředky v České republice. Studenti se během studia seznámí s architekturami současných superpočítačů, naučí se programovat paralelní aplikace, navrhovat efektivní paralelní algoritmy a zpracovávat a analyzovat rozsáhlé soubory dat. Absolventi studia se stanou specialisty, kteří jsou dnes velmi žádaní nejen ve výzkumně-vývojových organizacích ale i v renomovaných firmách. 

Absolventům magisterského studia zaměřeného na informatiku, matematiku, inženýrskou mechaniku, fyziku nebo chemii, kteří by rádi pokračovali v doktorském studiu a zajímají se o náročné výpočty či analýzy rozsáhlých dat na superpočítačích, se tak otevírá možnost studovat přímo v IT4Innovations. “V průběhu studia budou studenti zapojeni do řešení národních i mezinárodních projektů, na kterých se IT4Innovations podílí. Při jejich řešení, a také při výuce a realizaci své disertační práce, budou mít k dispozici superpočítače centra IT4Innovations, ale i výpočetní prostředky dalších superpočítačových center zapojených společně s IT4Innovations do celoevropské HPC infrastruktury PRACE,” slibuje garant doktorského studia a zástupce vědeckého ředitele IT4Innovations, prof. Tomáš Kozubek. 

V červenci byly Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy akreditovány hned  dva studijní programy, již zmíněné doktorské studium a také magisterské studium. Oba nesou stejný název - Výpočetní vědy. Šanci věnovat se studiu HPC tak dostanou také absolventi bakalářských oborů, neboť navazující magisterský studijní program bude zahájen v akademickém roce 2016/2017.

Absolventi obou programů Výpočetní vědy naleznou uplatnění například ve výzkumných a vývojových institucích, které pro realizaci svých výzkumných cílů využívají HPC nástroje a mnohdy samy provozují vlastní výpočetní systémy. Takových institucí v dnešní době významně přibývá, neboť HPC zasahuje prakticky do všech vědních oborů. O odborníky, kteří dokáží využít znalostí HPC v kombinaci s dalšími obory, jako je výpočetní mechanika či fyzika a chemie, je však rovněž zájem ve vývojových odděleních významných firem. HPC nachází zásadní využití zejména mezi farmaceutickými, petrochemickými, strojírenskými a dalšími technologickými společnostmi a high-tech firmami. Důkazem toho je také podpora, kterou studiu HPC přislíbila největší česká automobilka ŠKODA AUTO ústy vedoucího jejího oddělení IT služeb, Petra Rešla: “Uvědomujeme si potřebu rozšiřovat svůj vývojářský a výzkumný tým o odborníky z oblasti HPC a výpočetních věd. Absolventi nového studijního programu Výpočetní vědy garantovaného centrem IT4Innovations u nás zcela jistě najdou uplatnění. Těžiště naší spolupráce s centrem IT4Innovations vidíme ve výchově odborníků, a proto jsme se rozhodli pro podporu  studia HPC v Ostravě.”

Více informací o studiu je možné najít na webových stránkách: http://studium.it4i.cz

Vloženo: 16. 9. 2015
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět