Platnost příspěvku skončila 18. 9. 2017!

Absolventi VŠB-TUO z roku 1965 se společně sešli u Zlaté promoce a odhalení stopy profesora Karla Mazance

Letošní září se na VŠB-TUO nese v duchu oslav. V pátek 18. září proběhla Zlatá promoce absolventů, kteří promovali v roce 1965, a zároveň byla in memoriam odhalena stopa profesora Karla Mazance v Chodníku slávy. Po Janu Světlíkovi, jehož stopa byla položena v loňském roce, přibyl před rektorátní budovou VŠB-TUO otisk dalšího významného absolventa.

Na sto inženýrských absolventů, kteří studovali na Hutnické, Stojní a Hornicko-geologické fakultě Vysoké školy báňské, se po 50 letech sešlo při zlaté promoci. Ta se uskutečnila v aule univerzity v pátek 18. září v 10 hodin za přítomnosti rektora Ivo Vondráka a dalších představitelů vedení univerzity. Jubilanti převzali v talárech pamětní diplom za přítomnosti nejvyšších univerzitních hodnostářů.

„Pro bývalé absolventy je kromě slavnostního promočního aktu připraven pestrý program, jehož součástí byla i prohlídka nových prostor a laboratoří školy, navštívili i nově zrekonstruované planetárium,“ říká Lucie Holešinská, koordinátorka vztahů s absolventy VŠB-TUO .

Vyvrcholením společenského setkání pak bylo odhalení stopy prof. Karla Mazance na Chodníku slávy, který byl v loňském roce založen před rektorátní budovou školy. Akademik Karel Mazanec patřil k předním československým vědcům a působil na tehdejší Hutnické, poději Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství. „Profesor Mazanec pozitivně ovlivnil rozvoj fakulty, byl významným odborníkem v oboru Nauka o kovech a materiálové inženýrství. V letech 1959 a 1988 se zařadil mezi laureáty Státní ceny,“ připomíná úspěchy pana profesora děkanka FMMI Jana Dobrovská.

Slavnostní akt odhalení jeho stopy proběhl ve 14 hodin před budovou rektorátu VŠB-TUO. Na univerzitní Chodník slávy přibyl bronzový odlitek stopy ke stopě Jana Světlíka, předsedy představenstva a generálního ředitele firmy VÍTKOVICE HOLDING., a.s. Známý mecenáš moderního umění, filantrop a především velký ostravský patriot absolvoval Vysokou školu báňskou v roce 1982. Umístění stopy v Chodníku slávy je výjimečnou poctou, proto bude každý rok přibývat jen jedna.

Historie Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se datuje již od roku 1849. Od té doby se z původního montánního učiliště v Příbrami stala moderní a respektovaná instituce na poli vzdělávání, vědy a výzkumu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Univerzitní kampus, který se začal budovat již v polovině 60. let, a který jen za posledních 10 let zdvojnásobil svou velikost a možnosti, je dnes jedním z největších a nejmodernějších univerzitních kampusů ve střední Evropě.

Vloženo: 21. 9. 2015