Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 15. 11. 2015!

Mladí energetici se opět v celostátní konkurenci neztratili

Mladí energetici se opět v celostátní konkurenci neztratili
Nejvyšší ocenění získal mezioborový tým v soutěži Propojený svět, kterou vyhlásila Technologická agentura ČR.

Katedra energetiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava slavila v říjnu velký úspěch. Její tým ve spolupráci s kolegy z Laboratoře sypkých hmot získal dělené první místo v soutěži Propojený svět, kterou vyhlásila Technologická agentura ČR. V konkurenci 66 přihlášených v kategorii vysokých škol uspěl s modely fluidní pražírny kávy a popcornovače. O první místo se shodně dělí se studenty Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.

„Model popcornovače jsme vyrobili v roce 2012 a kávovar o rok později. Inspirovali jsme se na vídeňské technice u prof. Wintra, se kterou spolupracujeme na některých výzkumných projektech,“ vysvětlil vedoucí týmu, doktorand na katedře energetiky, Petr Pavlík. Modely se výborně uplatňují na nejrůznějších popularizačních akcích, které představují možnosti studia energetiky v Ostravě. Lze na nich jednoduše vysvětlit, jak funguje kotel na fluidní spalování. Proces, který v kotli probíhá, totiž jinak není možné vidět.

„Modely ukazují zábavnou formou, jak funguje skutečný fluidní kotel na spalování biomasy. Přes průhledné stěny vidíme, jak zrnka kávy nebo kukuřice víří ve vzduchu, stejně jako dřevní štěpka ve fluidním kotli. Tím, že palivo neleží na hromadě, ale vznáší se ve vzduchové vrstvě, hoří lépe, a po celém povrchu,“ objasňuje Petr Pavlík.
Káva z univerzitního kávovaru i popcorn z popcornovače přitom chutnají výborně. „Na rozdávání popcornu jsme si vyráběli kornouty z kancelářského papíru s natištěným logem katedry,“ vypráví Petr Pavlík. Samotný proces výroby zaujme děti i dospělé. Princip dopravy spalovacího vzduchu nebo jeho ohřevu, fungování fluidní vrstvy i další jevy je ale možné na modelech názorně předvést i studentům nižších ročníků katedry energetiky.  

Soutěž Propojený svět oceňuje kvalitní designové a umělecké ztvárnění výsledků vědeckého bádání. Oba modely, které oslovily odbornou porotu, jsou nyní součástí výstavy s názvem Máme energii na rozdávání, která je od poloviny říjny instalovaná ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Katedra energetiky ji připravila spolu s dalšími partnery. Více jak stovku modelů, z nichž některé si návštěvníci mohou i sami vyzkoušet, doplňují panely s informacemi o výsledcích výzkumů i zajímavá videa. Denně si výstavu přicházejí prohlédnout desítky dětí i s rodiči, třídy ze základních, středních i mateřských škol. Už tento pátek a sobotu 30. a 31. října budou na výstavě předvádět jednotlivé modely přímo studenti a pracovníci katedry energetiky na tzv. Dnech báňské. „Těšíme se, protože děti projevují o modely opravdu zájem. A také nás nutí přemýšlet nad naší prací trochu jinak, protože jim fungování modelů musíme vysvětlovat nikoliv našim vědeckým, ale jejich dětským jazykem. Mnohdy je to velmi náročné,“ směje se Petr Pavlík.  
Výstava je otevřená denně, vstup je zdarma. Dny s báňskou probíhají každý pátek a sobotu, a to až do 6. prosince. Vždy od 10 do 17 hodin jsou na místě studenti a zástupci jednotlivých fakult, aby dětem ukázali, jak modely fungují a k čemu jsou určeny, aby předvedli zajímavé chemické pokusy a představili možnosti studia technických oborů.

 

 

 

Vloženo: 29. 10. 2015
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 361 - Katedra energetiky
Zpět