Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2017!

JAPONSKO: GENIUS LOCI SVATYNÍ DAISHO-IN TEMPLE

Miroslav Pokorný a Alena Pokorná vystavují v galerii VŠB-TUO. Představují fotografický dokument emotivní krásy jedné ze tří nejkrásnějších scenerií Japonska – komplexu budhistických svatyní Daisho-in Temple. Ten se rozkládá na hoře Misen malého ostrova Miyajima. Soubor fotografií byl pořízen při návštěvě Japonska na podzim roku 2015. Výstava potrvá do 28. ledna 2016.

Záměrem autorů fotografií je pokus nabídnout návštěvníkům výstavy alespoň touto cestou krásu Daisho-in, jeho jedinečnou a působivou estetickou, meditační a relaxační atmosféru.

Chrámový komplex byl založen v roce 806 a stal se postupně jedním z nejvýznamnějších center japonského esoterického budhismu. Komplex sakrálních staveb, soch a symbolů se rozkládá na úbočí hory, pokrytém listnatým pralesním porostem. Typickým rysem celého komplexu je jeho úzké a velmi působivé splynutí s tajuplnou krásou nespoutané přírody. Velmi krásné jsou podzimní barevné efekty červených japonských javorů. Strmé potůčky jsou zdrojem meditační atmosféry prostoru, plně se zde uplatňuje tradiční japonské umění využití květin.

Jednotlivé části svatyň jsou propojeny strmými kamennými cestičkami a schodišti, mnohdy až bizarní zákoutí skrývají vlídné i nadpřirozené sakrální symboly. Proslulá je stezka, lemovaná komunitou pěti set aktivních postaviček - sošek  budhových učedníků - s roztomilými pletenými čepičkami a drobnými dárky návštěvníků.

Velmi emotivně působí exotická krása tvarů a barev obřadních prostorů budhistických svatyň, které jsou přístupné i po dobu náboženských obřadů. Typická je úzkostlivá čistota, udržovaná prací mnichů.

Komplex Daisho-in je od roku 1996 zařazen do Fondu světového kulturního dědictví.

Vloženo: 4. 1. 2016
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět