Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2018!

VŠB – Technická univerzita Ostrava pokřtila nový prototyp formule

Ve středu 23. března 2016 proběhl v areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava křest druhého prototypu studentské formule. Touto akcí vyvrcholila jednoroční práce studentů na stavbě vozidla. Formule bude v sezóně 2016 závodit na kláních studentských formulí v Itálii a v Maďarsku. Křest začal v 10 h v nové aule VŠB-TUO.

„Studentům se podařilo při stavbě druhého prototypu formule snížit celkovou hmotnost vozidla, zlepšit dynamické vlastnosti díky přechodu na elektronické řazení, úpravami prošla podvozková část, pohonná jednotka i výfukový systém“, uvádí Aleš Slíva, ředitel Institutu dopravy, a Jakub Šmiraus z Institutu dopravy Fakulty strojní VŠB-TUO, kteří jsou fakultními zástupci projektu.

Návštěvníci akce si mohli prohlédnout druhý prototyp formule, který se studentům podařilo sestavit za pouhý rok. Od předchozí verze se liší zejména podvozkem, kde tvůrci kladli důraz na vylepšení jeho vlastností a snížení hmotnosti. Té dosáhli díky použití jiných materiálů, jako jsou slitiny hořčíku a hliníku, a vylepšením tvaru součástek.

„Formule nově využívá elektronické řazení ovládané pod volantem, které zlepšuje dynamické zrychlení vozidla. Sami jsme si ručně laminovali sedačku nebo křídla formule v nové dílně vývoje kompozitních karbonových dílů, upravili pohonnou jednotku, nově vyvinuli výfukový systém a snížili počet převodových stupňů. Také se nám podařilo snížit celkovou hmotnost vozidla, její přesný údaj však zůstane utajen, jelikož se bude do prvních závodů ještě měnit. Hmotnost prvního vozidla se pohybovala kolem 290 kg“, upřesňuje Jakub Měsíček, kapitán týmu a student Fakulty strojní VŠB-TUO.

Studenti realizující výstavbu nové formule spolupracovali při složitějších aerodynamických výpočtech s Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations.

Formule bude pro sezónu 2016 závodit na sportovních kláních formulí v Itálii a v Maďarsku. Do studentského projektu vývoje formule je zapojeno téměř 50 studentů, včetně jedné ženy, z fakult napříč univerzitou, kteří se buďto podílejí přímo na vývoji a stavbě formule nebo spolupracují na řešení vývoje formou bakalářských a závěrečných prací.

„Křest formule je další z řady akcí podporujících studium perspektivních oborů na VŠB-TUO. V loňském roce proběhl například Den s formulí zaměřený na žáky základních a středních škol. Formule byla k vidění také na Dnech NATO, na dnech otevřených dveří. Na výrobu formule se přišly podívat i děti z Domu dětí a mládeže Třinec,“ říká rektor univerzity Ivo Vondrák, který udělil akci záštitu.

Oficiální pokřtění studentské formule postavené studenty VŠB-TUO, neboli roll out, proběhlo 23. března od 10 h v aule za účasti představitelů univerzity a vedení Fakulty strojní. Křtu se zúčastní také bezmála 30 partnerů projektu, kterými jsou např. Brebeck Composite s.r.o., Škoda Auto a.s., statutární město OSTRAVA, HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o., Národní strojírenský klastr, o.s., NC Line s.r.o., Honeywell  s.r.o, Evektor spol. s.r.o, Bonatrans Group. a.s apod.

Více o studentském projektu Formula Student VŠB-TU Ostrava:

formula.vsb.cz

www.facebook.com/formulaostrava