Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2016!

Výstava fotografií Pavla Godického

 4. 4. 2016, 17:00 - 29. 4. 2016
 Galerie VŠB-TUO
Výstava fotografií Pavla Godického
Výstava právníka, fotografa a textaře Pavla Godického s názvem "Obrazy příběhů" potrvá do konce dubna.

Mgr. PAVEL  GODICKÝ je právník, přednáší na Ekonomické fakultě VŠB-TUO Ostrava, a je též advokátem. Fotografování a dalším uměleckým aktivitám se věnuje ve svém volném čase už delší dobu. Fotografie vystavoval nedávno v Galerii U Foťaka v Galerijní ulici v Jistebníku, jinou výtvarnou tvorbu (koláže a objekty) pak vždy kolektivně s ostatními členy Společnosti Karla Teiga a následně skupiny 1742 v letech devadesátých minulého století a v první polovině úvodní dekády nového milenia.

Dle vlastních slov jeho fotky, vedle společné tvorby v obou zmíněných uměleckých uskupeních, ovlivnil zejména přítel a galerista z Jistebníku, profesionální fotograf, Jan Lipina. Tento jej vždy povzbuzoval ve focení a přesvědčil odhodlat se k první výstavě. Umělecky pak jmenovitě výtvarník Vladimír Boudník a jeho vhled do okolní reality a krásy v ní ukryté.

Nalézání objektů v terénu v neobvyklých souvislostech je jakousi základní tvůrčí metodou, kterou používá. Za svými fotografiemi proto cestuje: jak po zemích koruny české, tak do krajin vzdálených. Některé vznikají promyšleně, mnohé náhodně šťastnou shodou okolností. Ve všech případech však se snaží zachytit krajinu, ulici, stavbu nebo jen skálu, byť leckdy krásnou v samé sobě, obohacenou o lidskou přítomnost, začasté pominulou.

Své výtvarné krédo se pokusil vystihnout mottem napsaným pro jeho mateřskou galerii v Galerijní ulici v Jistebníku:

„Ulice je dynamická, je místem dění: prolínání existencí, jevištěm dialogů, jakousi časoprostorovou kronikou, ale též prostou cestou domů. Statickou se pak stává v okamžiku, kdy nutkání po druhém pohledu na její tvář vydá nečekaný dar. Jako když znenadání objevíme v oprýskané omítce skrytý obraz.

A teď česky …….

nesmíte furt čumět na obrázky na stěně: vylezte ven, podívejte se kolem sebe a usmívejte se na ostatní, vždyť  „ krásný hled je na ten boží svět!“.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 4. dubna v 17:00 hodin.

 

Vloženo: 4. 4. 2016
Kategorie:  Chystané akce
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět