Platnost příspěvku skončila 29. 10. 2017!

Galerie VŠB-TUO hostí 9 výtvarníků z Mostu

Od 3. června 2016 hostí výstavní Galerie VŠB – Technické univerzity Ostrava unikátní výstavu devíti mosteckých výtvarníků, navazuje tak na výstavu 2 x 9, tzn. dvě města x devět výtvarníků.

Kurátorské funkce se ujala a výstavu připravila MgA. Alžběta Dirnerová, která na univerzitě pracuje jako odborný asistent na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství, Katedře metalurgie a slévárenství a v Galerii VŠB-TUO už dříve sama vystavovala.

Výstava Most x Ostrava proběhla již v roce 2014 na přelomu října a listopadu v Galerii Zlatá trojka v mostecké knihovně. Na výstavě pojmenované 2 x 9 viselo ve třech výstavních síních asi 130 obrazů od 18 výtvarníků vybraných ze dvou hornických měst.

Spojení mezi Ostravou a Mostem je dáno detašovaným pracovištěm Hornicko-geologické fakulty, která od roku 1962 v Mostě také vyučuje, čímž navazuje na rozvoj těžebního průmyslu v této oblasti na severu Čech. Zatímco dříve se zde studovaly téměř výlučně tradiční obory zaměřené na dobývání podkrušnohorských hnědouhelných ložisek a rekultivaci, stávající nabídka především kombinovaného studia se rozšířila o moderní a v souladu s potřebami dané oblasti i atraktivní obory.

Letošní výstava v Galerii VŠB-TUO bude hostit devět mosteckých výtvarníků, kterými jsou: Helena Ambrosová, František Bodlák, Karel Bořecký, Vladimír Hadomský, Karel Gyurjan, Walter Lauf, Tomáš Ondrášek, Sylva Prchlíková a Jan Štěchovský. Na této pestré výstavě můžete vidět nejen malby různého žánru, ale také fotografie. Jak říká poslední z vyjmenovaných autorů Jan Štěchovský: „Kdysi na fakultě výtvarné výchovy mi jeden z pánů profesorů vtloukl do hlavy, že základem výtvarničiny je kresba a kdo neumí kreslit, tak nikdy výtvarníkem nebude, řídím se jeho slovy dodnes. Kreslím si a barvu také využívám. Úmyslně obrázky nechci popisovat či pojmenovávat. Každý má možnost nahlédnout do mých vzpomínek na cesty po domovině i po cizině.“ Každý z návštěvníků této jedinečné výstavy může do konce června zjistit, jak se autorům z Mostu jejich práce daří a jak jej oslovili.

Vloženo: 6. 6. 2016