Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 26. 9. 2020!

Ostravská Noc vědců (ne)bezpečně chytrá akce!

Ostravská Noc vědců (ne)bezpečně chytrá akce!
Od 17 do 22 hodin se bude v Ostravě konat 4. ročník Ostravské Noci vědců (ONV). Akci pořádají obě ostravské univerzity – Ostravská univerzita a letos poprvé také VŠB – Technická univerzita Ostrava. Vědecko-popularizační akce pod záštitou Evropské komise se bude konat na fakultách obou škol na mnoha místech v Ostravě. Letos na téma bezpečnost!

Ne každý hrdina létá vzduchem a střílí ze zbraně. Někteří z nich se o naši bezpečnost starají z laboratoří. A právě tyto hrdiny bude mít ostravská veřejnost možnost poznat 30. 9. 2016 v podvečer během ONV.

„Loňská rekordní návštěvnost přes 3 000 lidí nás přiměla akci rozšířit z fakult Ostravské univerzity do celé Ostravy. K organizaci jsme přizvali nejen naši partnerskou univerzitu VŠB – TU Ostrava, ale také Městskou policii Ostrava, která si připravila dynamické ukázky koní, psů a sebeobrany pro ženy, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje s prezentací záchranné vyprošťovací techniky, protidrogové centrum Renarkon s debatou o návratu vyléčených do reality, iniciativu PrsaKoule zaměřenou na prevenci rakoviny prsu a prostaty nebo MINIKINO, které si připraví pro návštěvníky celovečerní film ve formě venkovního promítání,“ uvádí koordinátorka celé akce Tereza Gerthnerová z Ostravské univerzity a dodává, že akci finančně podpořilo Statutární město Ostrava.

Akce je díky rozmanitosti obou univerzit i dalších spolupracujících organizací vhodná úplně pro všechny: děti, studenty, rodiče i prarodiče, nadšence pro přírodní vědy, společnost, zdraví a medicínu, techniku, jazyky, informatiku, historii, psychologii a mnoho dalšího.

Program Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava:

„Během Ostravské Noci vědců se dostanete na místa, která nejsou běžně přístupná. Můžete si prohlédnout největší a nejvýkonnější superpočítač v ČR a zjistit, kolik dat spolyká, jak složité úlohy spočítá a jak umí ohlídat bezpečnost dopravy, situace při povodních či zamoření ovzduší. Dozvíte se, jak můžeme využít světlo k ochraně proti padělání, jak se bezpečně chovat v kyberprostoru, co dělají vědci pro bezpečnost volání po internetu, jak nejlépe se vyhnout finančním potížím a když už se do nich dostaneme, jak nejlépe a nejbezpečněji dluhy vyřešit. Představíme vám umělou inteligenci a chytrý software, který pomáhá matematikům nebo řeší nejrůznější krizové situace. Svou šikovnost, postřeh a smysl pro bezpečnost pocvičíte na laserové střelnici (přímo mezi školními lavicemi!) anebo v laserovém bludišti, abyste vzápětí zjistili, že nebezpečné situace můžete zažít i doma v kuchyni při vaření. Ukážeme vám, jak ovládat oheň, aby byl dobrý sluha, a ne zlý pán, jaké požadavky musí splňovat ocelový drát, aby mohl být součástí lana pro kabiny výtahů nebo lanovky, jak dokázali zabezpečit stavby naši předkové, jak nebezpečný může být kopec, jakou sílu má elektrická energie. Vyrobíte si vlastní zemětřesení, naměříte vlastnosti materiálů i částí svého vlastního těla. Budete hledat pašovaný radioaktivní zářič, zažijete dobrodružství pod hvězdnou oblohou v Planetáriu i noc v muzeu mezi sbírkami Geologického pavilonu. Pokud toho (ne)bezpečí budete mít už dost, můžete se zpovzdálí podívat na pyrotechnickou show BARVY NOCI anebo ještě lépe – s baterkou se projít po univerzitním areálu, abyste našli ukrytou sbírku více než třiceti uměleckých děl!“

Program Ostravské univerzity:

„ONV nabídne neotřelé úhly pohledu na (ne)bezpečí v různých jeho formách. Pokud to nevíte, zjistíte co je steganografie a jak rozluštit zašifrovanou zprávu, nebezpečný terén můžete prozkoumat robotem, kterého ovládnete gesty nebo se dozvíte zajímavá fakta o slunečním záření a bezpečné ochraně před ním. Zjistíte, jak politika ovlivňuje názvy na mapě a jak humorná mohou být jazyková nebezpečí výstražných cedulí. Noc na ulici můžete zažít s průvodcem, který tuto nepříjemnou životní zkušenost má již za sebou a zodpovězeny budou také vaše otázky z oblasti života s HIV. Dále zjistíte vše o své poloze, intenzitě i rezonanci hlasu a můžete si dopřát hlasovou terapii. Můžete si vyzkoušet honbu za kyberloupežníky a uvidíte vědu v kriminalistické praxi, debatovat s odborníky o domácím násilí, o rakovině či jiných závažných onemocněních přímo s pacienty a zároveň si nechat preventivně vyšetřit znaménka. Vaše děti si mohou vyzkoušet lékařskou praxi v Nemocnici pro medvídky, zatímco vy si poslechnete vše o Éčkách v potravinách a jejich dopadu na organismus. Budete mít také možnost diskutovat se světovými odborníky v oblasti lidského pohybu, kteří sem dorazí z USA, dozvědět se více o optimalizaci tréninku nebo si nechat udělat analýzu složení vlastního těla,“ doporučuje Tereza Gerthnerová. 

Ve skutečnosti toho bude mnohem více: podrobný program, video a fotky z loňského ročníku najdete na www.ostravskanocvedcu.cz.

Noc vědců je celoevropská akce konaná pod záštitou Evropské komise a pořádají ji univerzity, výzkumná centra, vědecké instituty a podobná pracoviště. Ostravská Noc vědců je jednou z největších a nejúspěšnějších Nocí vědců v České republice a rok od roku se rozrůstá.

Vloženo: 26. 9. 2016
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět