Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2020!

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO hrdě přijala Krevní výzvu

V úterý 25. října 2016 v Krevním centrum FNO od 8 do 13 hod. proběhne akce Ukaž, co je v tobě! Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO. Fakulta tímto vyzývá své studenty, absolventy a zaměstnance k darování krve. Výzvu převzala od Ekonomické fakulty a cílem této aktivity je vytvořit dlouhodobou a systematickou spolupráci s Krevním centrem Fakultní nemocnice Ostrava a stvořit platformu pravidelného dárcovství krve.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava v dubnu pod záštitou rektora, prof. Ing. Ivo Vondráka, CSc., přijala výzvu organizace IFMSA CZ sdružující studenty medicíny a podpořila dárcovství krve. S cílem překonat sám sebe a pomoct tam, kde to má smysl, šla do krevní výzvy Ekonomická fakulta VŠB-TUO, která měla tu čest a odstartovala výzvu na technické univerzitě. Hrdým partnerem projektu se stala také redakce studentského časopisu Sokolská33. „I když jsme s naší fakultou darovali krev před několika měsíci, dobrý pocit ve mně stále zůstává,“ přibližuje šéfredaktorka Sokolské33 Aneta Teichmannová.

Za podpory proděkanky prof. Dr. Ing. Dany Dluhošové, přišlo v pondělí 30. května 2016 darovat krev na 30 studentů a pedagogů. Někteří z nich úplně poprvé, jiní už byli zkušení dárci. „Krev jsem byl darovat poprvé. Ekonomická fakulta mi pomohla a já spolu se spolužáky překonal sám sebe a krev daroval. Někteří darovat nemohou, já ano, tak jsem si řekl, proč ne?“ přibližuje své rozhodnutí Pavel Petr Vráblík. Z některých prvodárců se stali pravidelní dárci. Vedoucí marketingu v Sokolské33 a student Ekonomické fakulty VŠB-TUO Jakub Galia už byl krom krve darovat také plazmu a je registrován jako dárce kostní dřeně. „Popoháněla mě myšlenka dobrého skutku. Mohu pomoci člověku a mohu mu zachránit život. Snažím se pomáhat a dárcovství je jedna z oblastí, ve které se takto mohu realizovat,“ říká Jakub.

„Je nám ctí, že nás Ekonomická fakulta a Sokolská33 nominovaly a bez váhání jsme výzvu přijali. Hornicko-geologická fakulta vzdělává odborníky, kteří se při své práci mohou setkat s rizikovými situacemi, jež mohou ohrozit lidské životy,“ přibližuje Mgr. Kristina Neničková, organizátorka akce Ukaž, co je v tobě! Vít Sládek, jeden ze studentů HGF, je odhodlaný ukázat, co má v sobě. „Chci udělat dobrý skutek. Sám nevím, kdy budu krev potřebovat já. Půjdu darovat poprvé, doufám, že mě přijmou. Krev se v těle obnovuje, tak proč se o ni nepodělit?“ vyzývá další studenty Vítek.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava chce být v Moravskoslezském kraji známá nejen jako vzdělávací a výzkumná organizace, ale také jako společensky odpovědná instituce. Hornicko-geologická fakulta následně vyzve jednu ze zbývajících pěti fakult Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Bude to Fakulta strojní, Fakulta bezpečnostního inženýrství, Fakulta stavební anebo Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství?

Autory fotografií jsou studenti Ekonomické fakulty VŠB-TUO: Lucie Nohlová, Pavel Petr Vráblík, redakce časopisu Sokolská33

Vloženo: 11. 10. 2016